Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KauhajokiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Komediaa ja väärinkäsityksiä Neon Teatterissa: Exän uus ja vanha saa ensi-iltansa lokakuussa

Kauhajoella toimiva Neon Teatteri tuo syksyllä lavalle Minna Koskelan käsikirjoittaman komedian Exän uus ja vanha. Maria Pajula-Ilkan ohjaama teos saa ensi-iltansa lauantaina 17. lokakuuta 2026.

Julkaistu 17.9.2026 klo 05.11

Kuvituskuva: Kauhajoki
Kuvituskuva: Kauhajoki Kuva: Santeri Viinamäki · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Näytelmä käsittelee rakkautta, entisiä kumppaneita ja sosiaalisia väärinkäsityksiä. Teatterin mukaan esitys rakentuu tilannekomiikan, häpeän ja persoonallisten hahmojen ympärille. Rooleissa nähdään Mirva Alanko, Sara Kiskola, Minka Liikala, Miia Mettala ja Ilkka Viitala.

Esitykset alkavat lokakuun puolivälissä ja jatkuvat marraskuun loppuun saakka. Ensi-illan jälkeen esityksiä on tarjolla useina perjantaina, lauantaina ja sunnuntaina. Esityksen kesto on noin tunti ja 45 minuuttia.

Lipun hintaan sisältyy väliaikatarjoilu sekä käsiohjelma. Peruslipun hinta on 25 euroa, ja eläkeläisille sekä opiskelijoille hinta on 23 euroa. Lipun hintaan lisätään palvelu- ja käsittelymaksu. Esitysoikeuksia valvoo Nordic Drama Corner.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kauhajoki – tapahtumat.

Lähde: Kauhajoki – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Exän Uus ja Vanha · Kauhajoki – tapahtumat