Kontiolahti jäi ilman vuoden 2031 ampumahiihdon MM-kisoja
Kansainvälinen ampumahiihtoliitto IBU on valinnut vuoden 2031 maailmanmestaruuskilpailujen isännäksi Ruotsin Östersundin. Kontiolahti oli mukana loppusuoran haussa, mutta tällä kertaa kisaisännyys ei osunut Suomeen.
Julkaistu 18.9.2026 klo 16.45

Kansainvälinen ampumahiihtoliitto teki päätöksen kisapaikasta kongressissaan Saksan Berchtesgadenissa perjantaina 18. syyskuuta. Kontiolahti Biathlonin tiedotteen mukaan hakuprosessi tehtiin tiiviissä yhteistyössä eri sidosryhmien kanssa, ja kisoja varten oli ehditty myydä jo 10 000 ehdollista pääsylippua ennakkoon.
Suomen Ampumahiihtoliiton puheenjohtaja Jaakko Puurula onnitteli Östersundia valinnasta ja totesi, että hakuprosessi osoitti suomalaisen osaamisen tason suurtapahtumien järjestämisessä. Vaikka päätös oli pettymys, Puurula uskoo hakutyön hyödyttävän lajin kehitystä Suomessa myös jatkossa.
Kontiolahden maailmancup-tapahtumien johtaja Sami Leinonen korosti, että kunnan vahvuudet tapahtumajärjestäjänä säilyvät ennallaan. Kontiolahdella on aiemmin järjestetty MM-kilpailut vuosina 1999 ja 2015, ja alueella on vakiintunut talkooverkosto sekä toimiva kilpailukeskus. Leinosen mukaan katseet käännetään nyt tuleviin kansainvälisiin kilpailuihin ja tapahtumapaikan kehittämiseen.
Lue myös
- Kasvisruoan suosio nelinkertaistui Kontiolahden kouluissa · 29.9.2026
- Kontiolahden K-Marketin ryöstöstä epäilty mies otettu kiinni · 28.9.2026
- Kutos-tiellä tietyö Kontiolahden Romppalan pohjoispuolella syyskuussa 2026 · 22.9.2026
- Korkein hallinto-oikeus hylkäsi Savon Kuljetuksen valituslupahakemuksen Kontiolahden maa-ainesten otosta · 22.9.2026
- Kuljettajaa epäillään törkeästä rattijuopumuksesta Kontiolahdella · 21.9.2026
- Lehmolan liittymän ramppi suljetaan ajoittain tietyön vuoksi syyskuussa · 12.9.2026
Keskustelu
Ladataan…