Köpmanholmenin näkötorni puretaan turvallisuusriskien vuoksi
Luodon kunnanhallitus on päättänyt, että Köpmanholmenissa sijaitseva huonokuntoinen näkötorni puretaan. Torni ei nykyisellään täytä voimassa olevia turvallisuusvaatimuksia.
Julkaistu 5.6.2026 klo 02.14

Insinööritoimisto Bj Häggblom Ab:n tekemässä kuntoarviossa näkötornista löytyi useita vakavia puutteita. Tornin rakenteissa ja liitoksissa on havaittu väljyyttä, minkä vuoksi se huojuu huomattavasti. Lisäksi tornin portaat ja lattiarakenteet ovat vaurioituneet ja löystyneet, kaiteet ovat puutteelliset eikä tornin ankkurointi ole riittävä.
Kuntoraportin perusteella kunnanhallitus katsoi purkamisen tarkoituksenmukaisimmaksi vaihtoehdoksi, sillä tornin pitäminen nykyisessä kunnossa aiheuttaisi merkittävän henkilövahinkojen riskin. Tekninen lautakunta on kuitenkin esittänyt, että tekninen osasto selvittää uuden näkötornin rakentamisen kustannuksia ja mahdollisuuksia hakea hankkeeseen ulkopuolista tukea.
https://luoto-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=6107
Lähde: Luoton Kommunstyrelsen pöytäkirja 1.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kommunstyrelsen: 7/2026 1.6.2026 16:15 · Luoto