Kopparnäsin virkistysalueella järjestetään maksuton perheretki syyskuussa
Inkoon ja Siuntion kunnat kutsuvat lapsiperheitä yhteiseen ulkoilupäivään Kopparnäsin virkistys- ja luonnonsuojelualueelle lauantaina 19. syyskuuta.
Julkaistu 7.9.2026 klo 05.22

Kopparnäsissä järjestettävä tapahtuma alkaa kello 10.00 ja päättyy kello 13.00. Retken tarkoituksena on kannustaa perheitä liikkumaan yhdessä syksyisessä luonnossa ja tutustua alueen tarjoamiin ulkoilumahdollisuuksiin. Kokoontumispaikkana toimii alueen parkkipaikka osoitteessa Råbergintie 242, Inkoo.
Ohjelmassa on ulkoilua helppokulkuisilla reiteillä, jotka soveltuvat myös lastenrattaiden kanssa liikkuville. Lapsille on luvassa oma pieni luontopolku. Ulkoilun ohessa osallistujille on tarjolla makkaranpaistoa sekä mehua ja kahvia.
Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton, eikä siihen tarvitse ilmoittautua ennakkoon. Järjestelyistä vastaavat Inkoon ja Siuntion kunnat.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Siuntio – tapahtumat.
Lähde: Siuntio – tapahtumat
Lue myös
- Ikäihmisille suunnattu luontotaideretki Kopparnäsiin · 1.10.2026
- Siuntio loistaa -teemaviikko tuo valotaidetta ja yhteisöllisyyttä marraskuun pimeyteen · 1.10.2026
- Siuntio Loistaa -teemaviikko tuo valotaidetta ja yhteisöllisyyttä marraskuun pimeyteen · 1.10.2026
- Siuntion ikäihmisille suunnattu luontotaideretki suuntaa Kopparnäsiin · 1.10.2026
- Ikäihmisten luontotaideretki suuntaa Kopparnäsin Berguddeniin · 1.10.2026
- Lapsille askartelutuokio Inkoon kirjastossa · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.TULE MUKAAN ULKOILEMAAN KOPPARNÄSIIN LAUANTAINA 19.9. · Siuntio – tapahtumat