Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KorsnäsAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Korsnäs aikaistaa taloushallinto-ohjelmiston uusimista säästöjen toivossa

Korsnäsin kunnanhallitus ehdottaa valtuustolle, että taloushallinto-ohjelmiston 50 000 euron päivitysinvestointi aikaistetaan vuodelta 2027 jo kuluvalle vuodelle 2026.

Julkaistu 18.5.2026 klo 00.00

Kunnan nykyisen Intime-taloushallintojärjestelmän ylläpito on päättymässä, minkä vuoksi ohjelmisto on päivitettävä uudempaan Wintime-versioon. Alun perin investointi oli suunniteltu vuodelle 2027, mutta kunnalle tarjotun alennuksen hyödyntäminen edellyttää uuden järjestelmän käyttöönottoa heti vuoden 2027 alusta. Tämä vaatii valmistelutyön aloittamista jo vuoden 2026 aikana.

Kunnanhallituksen hyväksymässä esityksessä investointimääräraha siirretään kuluvalle vuodelle siten, että 40 000 euroa kohdistetaan varsinaisiin investointikustannuksiin ja 10 000 euroa käyttötalouden koulutus- ja ylläpitokustannuksiin. Uudistuksella pyritään myös helpottamaan talousraportointia Valtiokonttorille sekä suoristamaan ostolaskujen käsittelyä siirtymällä yhteen yhtenäiseen ohjelmistoalustaan.

Kokouksessa käsiteltiin myös kunnan uutta strategiaprosessia. Kunnanhallitus muokkasi saamaansa luonnosta ”Kuntastrategia 2030+” ja päätti viedä sen valtuuston iltakouluun 25. toukokuuta. Kuntalaisille suunnattu avoin kysely aiheesta julkaistaan iltakoulun jälkeen, jotta asukkaat pääsevät ottamaan kantaa jo pidemmälle valmisteltuun luonnokseen.

https://korsnas.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=3027

Lähde: Korsnäsn Kommunstyrelsen pöytäkirja 18.5.2026.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Kommunstyrelsen: KST 5/2026 18.5.2026 18:30 · Korsnäs