Kortteisen uusi kalatie avaa reitin Lamujoen yläjuoksulle Siikalatvalla
Siikalatvalla on juhlittu Kortteisen tekojärven säännöstelypadon yhteyteen rakennetun kalatien virallisia avajaisia. Syksystä 2025 lähtien käytössä ollut vaellusreitti mahdollistaa kalojen nousun padon ohi ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin.
Julkaistu 2.9.2026 klo 06.45

Siikalatvalla vietettiin 1. syyskuuta 2026 Kortteisen kalatien avajaisia, joista uutisoi Lapin elinvoimakeskus. Uusi kalatie on noin 360 metriä pitkä ja se on rakennettu pääosin luonnonmukaiseksi uomaksi. Se palauttaa kalojen kulkuyhteyden Lamujoen keskiosasta yläjuoksulle, joka on aiemmin ollut suljettuna vuonna 1968 valmistuneen tulvasuojelupadon vuoksi.
Kalatie on suunniteltu toimimaan vaihtelevissa olosuhteissa. Lapin elinvoimakeskuksen asiantuntija Miikka Annunen kertoo, että uoman yläosaan on tehty tekninen pystyrako-osuus, joka varmistaa veden virtauksen myös silloin, kun järven vedenpinta vaihtelee säännöstelyn takia. Suurin osa Lamujoen vedestä ohjataan nykyisin kulkemaan kalatien kautta, ja vanhaa säännöstelypatoa käytetään vain suurimpien virtaamien hallintaan.
Hankkeen toteutuksesta vastasi alun perin Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, mutta vuoden 2026 alusta vastuu on siirtynyt Lapin elinvoimakeskukselle. Kalatien rakentaminen on osa laajempaa työtä Siikajoen vesistöalueen vaelluskalakantojen vahvistamiseksi. Uusi reitti tarjoaa kaloille paitsi kulkutien, myös tärkeitä uusia elinympäristöjä ja poikastuotantoalueita.
Lue myös
- Nelostien tietyö haittaa liikennettä Siikalatvalla syksyllä 2026 · 29.8.2026
- Pulkkilan Nuorisoseuralla järjestetään kirpputori · 27.8.2026
- Hekkalan Maria -runolauluesitys Kairanmaatalolla lokakuussa · 27.8.2026
- Nelostien tietyö laskee nopeusrajoituksia Siikalatvalla loppukesästä 2026 · 22.8.2026
- Kylähullun maratooni juostaan Mankilassa elokuun lopulla · 20.8.2026
- Mankilan kylätalolla juhlitaan Kylähullun Maratoonin jatkoja kolmen bändin voimin · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…