Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla epäillään laajaa ihmiskauppaa
Kotkaan nousevan suuren akkumateriaalitehtaan rakennustyömaalla tutkitaan mittavaa ihmiskaupparikosta. Epäilyt liittyvät satojen kiinalaisten työntekijöiden kohteluun.
Julkaistu 30.10.2026 klo 12.00

Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla on paljastunut laaja rikosepäily, joka koskee mahdollista ihmiskauppaa. Noin 800 miljoonan euron arvoisella rakennustyömaalla on työskennellyt vuoden alusta lähtien satoja kiinalaisia työntekijöitä.
Asiasta uutisoi Yle, joka kertoi hankkeeseen liittyvistä ongelmista jo elokuussa. Nyt tapaukseen liittyy vakava epäily ihmiskaupasta.
Kyseessä on merkittävä teollisuushanke Kymenlaaksossa. Työmaan työntekijöiden asema ja mahdolliset väärinkäytökset ovat nousseet keskiöön uuden rikosepäilyn myötä.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Poliisi epäilee ihmiskauppaa Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaalla · 30.10.2026
- Poliisi epäilee laajaa ihmiskauppaa Kotkan akkutehtaalla – useita henkilöitä vangittu · 30.10.2026
- Korkeakoskella tietyö lokakuun lopussa – yksi kaista suljetaan liikenteeltä · 29.10.2026
- Imatralla jäi kiinni viisi rattijuopumuksesta epäiltyä kuljettajaa viime viikon aikana · 29.10.2026
- Imatralla tehtiin useita lastensuojeluilmoituksia ja kirjattiin kaksi ryöstöä poliisin vilkkaalla viikolla · 27.10.2026
- Kymenlaakson hyvinvointialue suunnittelee uusia yt-neuvotteluja – tavoitteena johtoportaan remontti · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.800 miljoonaa euroa maksavan tehtaan työmaalla laaja ihmiskauppaepäily · Yle Uutiset · Pääuutiset