Kouvolan Lakritsi laajentaa Helsinkiin – avajaisissa jaetaan tuhat kiloa makeisia omiin astioihin
Kouvolassa toimiva Kouvolan Lakritsi avaa uuden lippulaivamyymälän Helsingin keskustaan 5. syyskuuta. Avajaispäivän erikoisuutena yritys jakaa tuhat kiloa tuoretta lakritsia asiakkaille, jotka tuovat mukanaan oman astian.
Julkaistu 1.9.2026 klo 06.45

Kouvolan Lakritsi Oy tiedottaa avaavansa uuden myymälän Helsingin Keskuskadulle. Yrityksen mukaan uusi toimipiste on suunniteltu elämykselliseksi kohtaamispaikaksi, jossa on tarjolla verkkokauppavalikoimaa laajempi kattaus tuotteita, kuten erikoiseriä ja mahdollisuus laku-tasting-tilaisuuksiin.
Avajaispäivän lakujaossa hyödynnetään suomalaista ämpäriperinnettä, mutta yritys kannustaa tuomaan minkä tahansa kotiin kertyneen astian, kuten kattilan tai saavin. Toimitusjohtaja Santeri Nisula kertoo tiedotteessa, että lakritsia jaetaan kilon pusseissa astian koon mukaan arvioituna niin kauan kuin tavaraa riittää.
Uusi myymälä sijaitsee osoitteessa Keskuskatu 7, ja se toimii näyteikkunana kouvolalaiselle osaamiselle. Vaikka myyntipiste sijaitsee pääkaupungissa, tuotteet valmistetaan edelleen Kouvolassa perinteisellä reseptillä. Laajentuminen on osa yrityksen 120-vuotisjuhlavuotta ja kasvustrategiaa.
Lue myös
- Elin Danielson-Gambogin suurnäyttely saapuu Helsinkiin keväällä 2027 · 1.9.2026
- Helsingin kaupunkikuvaa muovannut JKMM Arkkitehdit palkittiin vuoden 2026 muotoilupalkinnolla · 1.9.2026
- Telakkarannan rakennusurakassa merkittäviä säästöjä – yli miljoonan euron hyvitys perutuista töistä · 1.9.2026
- Kantakaupungin Asunnot Oy valittiin Helsingin Hitas-asuntojen välittäjäksi · 1.9.2026
- Helsingin kävelykierrosten kasvu puhuttaa – yrittäjä peräänkuuluttaa selkeitä pelisääntöjä · 1.9.2026
- Kampin metron sähkönsyöttöä uudistetaan – ohjausjärjestelmään tilattiin muutostöitä · 1.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kouvolan Lakritsi avaa myymälän Helsingin ytimeen – jaossa 1 000 kiloa lakua · Kouvolan Lakritsi Oy