Kuhmon esteettömyydessä puutteita – neuvosto vaatii parannuksia pankkiin ja kaupungintalolle
Kuhmon vanhus- ja vammaisneuvosto on huolissaan kaupungin keskeisten kohteiden esteettömyydestä ja aikoo olla suoraan yhteydessä vastuutahoihin tilanteen korjaamiseksi.
Julkaistu 26.8.2026 klo 17.30
Neuvosto nosti kokouksessaan esiin useita kriittisiä kohteita, joissa esteettömyys ei toteudu riittävällä tavalla. Erityistä huomiota saivat Kuhmon Osuuspankin esteettömyyspuutteet sekä virallisten invapysäköintipaikkojen puuttuminen apteekin ja kaupungintalon edustoilta. Myös kaupungintalon teknisen puolen esteetön kulku vaatii neuvoston mukaan toimenpiteitä.
Neuvosto päätti lähestyä OP Kaskimaan toimitusjohtajaa ja kaupungin teknistä johtajaa sähköpostitse epäkohtien korjaamiseksi. Tarkastelun kohteena ovat jatkossa myös kylätalot, Piilolan koulu sekä uusi terveysasema, joiden esteettömyystoimenpiteistä neuvosto haluaa selvityksen.
Esteettömyysasioiden lisäksi neuvosto valmistautuu lokakuussa vietettävään vanhustenviikkoon, jonka teemana on tänä vuonna "Arjen kohtaamiset". Viikon ohjelman valmistelusta vastaa erillinen suunnitteluryhmä, johon nimettiin uutena jäsenenä Toivo Mikkola.
Lähde: Kuhmon Vanhus- ja vammaisneuvosto pöytäkirja 24.8.2026. https://kuhmo10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026728
Lue myös
- Kuhmon Kivikiekin sudenmetsästyssuunnitelmat puhuttavat luontomatkailuyrittäjiä · 18.10.2026
- Maaseudun neuvottelukunta vastustaa kirjastoauton lakkauttamista · 15.10.2026
- Lammasjärventien tietyö hidastaa liikennettä Kuhmossa lokakuussa · 14.10.2026
- Kuhmo päivittää sijoitussuunnitelmansa – sijoitusvarallisuuden hoito kilpailutetaan · 14.10.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 900 Kuhmossa – liikennevalo-ohjaus käyttöön syyskuussa · 26.9.2026
- Kuhmossa esitetään uusia etuja omaishoitajille ja maksutonta liikuntapassia kutsuntaikäisille · 25.9.2026
Keskustelu
Ladataan…