📍 LaukaaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview
Kuolemaan johtanut räjähdys Vihtavuoren tehdasalueella Laukaassa
Yksi ihminen on menehtynyt räjähdysonnettomuudessa Nammon ruutitehtaan alueella Laukaassa. Onnettomuustutkintakeskus on aloittanut tapahtumien selvittämisen.
Julkaistu 15.7.2026 klo 12.00

Laukaan Vihtavuoressa sijaitsevalla Nammon tehdasalueella on tapahtunut vakava räjähdys, joka vaati yhden ihmisen hengen. Onnettomuus sattui tehdasalueen sisäpuolella.
Tehtaan toimitusjohtajan mukaan menehtynyt henkilö ei ollut tehtaan oma työntekijä. Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on aloittanut tapauksen tutkinnan selvittääkseen räjähdyksen syyt ja olosuhteet.
Asiasta uutisoi aiemmin muun muassa Yle.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Laukaassa useita tieliikenneonnettomuuksia iltapäivän aikana · 23.10.2026
- Kolmen auton kolari sulki Nelostien pohjoisen kaistan Laukaassa · 23.10.2026
- Asuntoauto törmäsi henkilöauton perään Suolahdentiellä Laukaassa · 23.10.2026
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti liikekiinteistön savulla Jyväskylässä · 22.10.2026
- Jyväskylän Keuruuntielle uusi hälytysajoneuvoliittymä – pelastuslaitoksella useita tehtäviä yön aikana · 16.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Yksi ihminen on kuollut räjähdyksessä Laukaassa ruutitehtaan alueella – Otkes tutkii · Yle Uutiset · Pääuutiset