Kuopion Kelassa saa jatkossakin apua digitaaliseen valtuuttamiseen ilman pankkitunnuksia
Kela jatkaa kokeilua, jossa asiakkaat voivat antaa Suomi.fi-valtuuksia läheisilleen Kuopion palvelupisteessä asiantuntijan avustuksella. Palvelu on suunnattu erityisesti niille, joilla ei ole käytössään sähköisiä tunnistautumisvälineitä.
Julkaistu 31.8.2026 klo 08.45

Kelan tiedotteen mukaan maaliskuussa 2026 alkanut avustetun valtuuttamisen kokeilu saa jatkoa Kuopiossa ja Lahdessa. Alun perin elokuun loppuun suunniteltua palvelua jatketaan hyvien kokemusten perusteella, ja toimintaa on tarkoitus laajentaa uusiin kaupunkeihin kevään 2027 aikana.
Avustettu valtuuttaminen mahdollistaa asiointioikeuksien siirtämisen läheiselle myös silloin, kun valtuuttajalla ei ole pankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta. Kelan suunnittelija Vanessa Koskipalo toteaa tiedotteessa, että palvelu tarjoaa turvallisen tavan hoitaa valtuutus asiantuntijan tuella, jos verkkoasiointi tuntuu vaikealta esimerkiksi toimintakyvyn heikkenemisen vuoksi.
Kuopiossa palvelua saa varaamalla ajan etukäteen Kelan palvelunumerosta tai vierailemalla palvelupisteellä. Valtuuttajan on otettava mukaan henkilöllisyystodistus ja tiedettävä valtuutettavan henkilön nimi sekä henkilötunnus. Valtuutetun ei tarvitse olla paikalla tilanteessa, mutta Kelan työntekijä varmistaa, että valtuutus annetaan omasta tahdosta.
Lue myös
- Uusi teknologia paljasti satoja piileviä munuaissairauksia Lahden seudulla · 31.8.2026
- Power avaa uuden suurmyymälän Kuopion Tehdaskadulle syyskuussa · 31.8.2026
- Kuulolähipalvelu tarjoaa neuvontaa ja huoltoapua kuulokojeiden käyttäjille Lahdessa · 31.8.2026
- Forssa tavoittelee datakeskuksia sähkönkulutuksen kasvusta huolimatta · 30.8.2026
- Lahden poliisilla kiireinen viikonloppu: useita törkeitä liikennerikoksia ja tivolihäiriöitä · 30.8.2026
- Nainen menehtyi pudottuaan parvekkeelta Kuopion keskustassa · 29.8.2026
Keskustelu
Ladataan…