LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KuusamoAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kuusamon vanhusneuvosto huolissaan palveluiden karsimisesta – Porkkapirtin päivällistarjoilu lopetettu

Kuusamon vanhusneuvosto vaatii selvitystä Toimintakeskus Porkkapirtin päivällistarjoilun lopettamisesta ja kritisoi hyvinvointialue Pohteen uusia ikärajauksia neuvostotyössä.

Julkaistu 28.8.2026 klo 00.00

Kuvituskuva: Käylän kirkko
Kuvituskuva: Käylän kirkko Kuva: Arto häkkilä · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Vanhusneuvosto on saanut tiedon, että Toimintakeskus Porkkapirtin päivällistarjoilu on lopetettu. Neuvosto pitää muutosta merkittävänä ja esittää yhteistä palaveria palveluntuottajan kanssa, jotta lopettamisen vaikutukset asiakkaisiin saadaan selvitettyä ennen seuraavaa kokousta.

Neuvosto otti kantaa myös hyvinvointialue Pohteen päivitettyyn toimintasääntöön. Pohde on linjanut, että kuntien vanhusneuvostojen tulisi nimetä edustajia, jotka edustavat ikänsä puolesta ikääntynyttä väestöä. Kuusamon vanhusneuvosto vaatii linjauksen korjaamista siten, että se kannustaisi kaikkien sukupolvien edustajia osallistumaan ikäihmisten asioiden hoitamiseen.

Kokouksessa nousi esiin myös muita huolenaiheita ikääntyneiden palveluista. Neuvosto merkitsi tiedoksi, että vanhusten asumisyksikkö Hiltantupa lopettaa toimintansa. Lisäksi neuvosto nosti valmisteluun huolen yhdistysten liikunta-avustusten riittävyydestä kustannusten noustessa.

https://kuusamo.tweb.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=5176

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Vanhusneuvosto: 4/2026 28.8.2026 09:00 · Kuusamo