Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 KouvolaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kymen Seudun Osuuskauppa palkitsee omistajiaan avokätisesti – keskimääräinen etu yli 300 euroa

Kymen Seudun Osuuskaupan asiakasomistajat saivat vuonna 2025 keskimäärin 315 euroa etuja Bonusten ja muiden palautusten muodossa. Osuuskauppa sijoittui koko S-ryhmän vertailussa toiseksi eniten jäseniään palkitsevaksi toimijaksi.

Julkaistu 8.9.2026 klo 08.45

Kuva: Kymen Seudun Osuuskauppa · Lehdistökuva · STT Info

Kymen Seudun Osuuskaupan (KSO) asiakasomistajille maksettiin vuonna 2025 yhteensä 28,8 miljoonaa euroa Bonuksina, maksutapaetuina ja ylijäämänpalautuksina. Osuustoiminta-lehden tekemän vertailun mukaan KSO sijoittui toiseksi S-ryhmän 19 alueosuuskaupan joukossa. Viiden viime vuoden aikana etuja on maksettu keskimäärin 25,7 miljoonaa euroa vuosittain.

Kouvolan seudulla ja muualla Kymenlaaksossa toimivan osuuskaupan jäsenmäärä on ollut tasaisessa kasvussa. Syyskuun 2026 alussa asiakasomistajia oli noin 91 700, ja määrä on lisääntynyt noin tuhannella henkilöllä vuodessa. KSO:n talousjohtaja Jukka Virenius muistuttaa, että etujen määrä on suoraan kytköksissä siihen, kuinka paljon talous keskittää ostoksiaan oman osuuskaupan palveluihin.

Pelkkää ylijäämänpalautusta maksetaan edustajiston päätöksellä 11,4 miljoonaa euroa vuoden 2025 tuloksesta. KSO:lla on toimialueellaan, johon kuuluvat Kymenlaakson kunnat ja Iitti, yhteensä noin sata toimipaikkaa. Näihin lukeutuvat muun muassa marketit, ravintolat ja liikenneasemat.

Lähde: Osuustoiminta-lehti, KSO

Lähde: Kymen Seudun Osuuskauppa

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.KSO:n asiakasomistajat saavat Bonusta toiseksi eniten S-ryhmässä · Kymen Seudun Osuuskauppa