Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 LahtiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Kymmeniä otettu kiinni joukkotappelun seurauksena Lahden Paasikivenaukiolla

Useat kymmenet ihmiset osallistuivat joukkotappeluun Lahden Paasikivenaukiolla lauantaina puolenpäivän jälkeen. Hämeen poliisilaitos on ottanut tapahtumapaikalta kiinni kymmeniä henkilöitä.

Julkaistu 11.7.2026 klo 12.30

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Dickelbers · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Hämeen poliisilaitos sai ilmoituksen laajasta tappelusta kello 12:11. Poliisin mukaan tappelun epäillään liittyvän jalkapallo-otteluun, ja osallisina uskotaan olleen FC Lahden ja HJK:n kannattajia. Viranomaisten arvion mukaan tilanne ei ollut ennalta sovittu.

Tapahtumapaikalla heiteltiin tavaroita ja sytytettiin pyroteknisiä soihtuja. Osa osallistujista oli naamioitunut. Poliisi tutkii tapausta tällä hetkellä muun muassa useina pahoinpitelyinä, laittomana naamioitumisena sekä toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapitona. Viimeisin nimike liittyy poliisin mukaan hallussa pidettyihin soihtuihin.

Kiinniotettujen tarkka määrä ja rikosnimikkeet täsmentyvät tutkinnan edetessä. Poliisi oli nopeasti paikalla ja jatkaa tilanteen selvittämistä.

Lähde: https://poliisi.fi/-/joukkotappelu-lahdessa

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Hämeen poliisilaitos.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Joukkotappelu Lahdessa · Hämeen poliisilaitos