Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3.5-flash

Laajasalon uimarannan kioski sai uuden yrittäjän – Pikkukosken ja Seurasaaren tilat jäivät ilman hakijoita

Helsingin Laajasalon uimarannan kioski saa uuden pitäjän kesäkuusta 2026 alkaen, kun kaupunki vuokraa tilat Tmi Arno Tomulalle. Sen sijaan Pikkukosken uimarannan ja Seurasaaren uimalan kioskitiloihin ei saapunut määräaikaan mennessä yhtään hakemusta.

Julkaistu 4.6.2026 klo 20.00

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Lydia Jane Lewington · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Helsingin kaupungin ulkoilupalvelupäällikkö on päättänyt vuokrata Laajasalon uimarannalla osoitteessa Reposalmentie 4 sijaitsevan kioskitilan Tmi Arno Tomulalle. Kahden vuoden pituinen vuokrasopimus astuu voimaan 1. kesäkuuta 2026 ja päättyy 31. toukokuuta 2028. Kioskitilojen vuosivuokraksi on määritelty 2 521,99 euroa ilman arvonlisäveroa, ja summa on sidottu elinkustannusindeksiin.

Laajasalon uimarannan kioskitoiminnasta jätettiin määräaikaan mennessä kaksi hyväksyttävää hakemusta, joiden lisäksi yksi hakemus saapui myöhässä. Kaupunki vertaili keskenään Tmi Arno Tomulan ja Tmi Kardasin tarjouksia. Valinta tehtiin tarjotun vuokrahinnan perusteella, ja korkeimman tarjouksen tehnyt Tmi Arno Tomula valittiin toimijaksi. Pikkukosken uimarannan ja Seurasaaren uimalan kioskitilat jäivät sen sijaan kokonaan ilman hakijoita huhtikuussa päättyneessä haussa.

Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-005461?paatos=8f1cdf19-22fb-41db-83b2-b8349876fa1b

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Laajasalon ja Pikkukosken uimarantojen sekä Seurasaaren uimalan kioskitilojen vuokraus · Helsingin kaupunki