LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Laakson sairaala-alueelle uusi kääntymiskaista ja Tervasaareen suunnitellaan kelluvaa saunaa

Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaosto on käsitellyt uusia rakennushankkeita, jotka tuovat muutoksia liikenteeseen Laaksossa ja uuden virkistyskohteen Tervasaareen.

Julkaistu 5.11.2026 klo 16.45

Kuva: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala · Lehdistökuva · STT Info

Helsingin kaupunkiympäristön toimiala tiedottaa, että Laakson sairaala-alueen saavutettavuutta parannetaan rakentamalla uusi kääntymiskaista. Kaista johtaa sairaala-alueen maanalaiseen pysäköintihalliin sekä huoltotiloihin. Rakennustyöt alkavat marraskuussa 2026, ja urakan arvioidaan valmistuvan kesäkuuhun 2027 mennessä.

Toisessa hankkeessa Tervasaareen suunnitellaan kelluvaa saunarakennusta, jota varten on haettu kehittämisvarausta. Hankkeen yksityiskohdista ja suunnitelmista järjestetään asukkaille suunnattu keskustelutilaisuus 23. marraskuuta. Paikalliset voivat tällöin tutustua suunnitelmiin ja esittää niistä mielipiteitään.

Ympäristö- ja lupajaosto kokoontui marraskuun alussa käsittelemään näitä ja muita asioita. Kokouksen virallinen pöytäkirja julkaistaan myöhemmin kaupungin verkkosivuilla, jolloin se korvaa tällä hetkellä nähtävillä olevan päätöstiedotteen. Jaoston seuraava kokous on ohjelmassa torstaina 19. marraskuuta 2026.

Lähde: Helsingin kaupungin päätöstiedote

Lähde: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 5.11.2026 · Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala