Lahdenväylän kaista suljetaan tietyön vuoksi Vantaalla syyskuun lopussa
Vantaalla aloitetaan tietyöt Lahdenväylällä Kehä III:n ja Koivukylän liittymien välisellä osuudella syyskuun 2026 lopussa. Työmaa aiheuttaa rajoituksia ajoneuvojen leveydelle ja laskee alueen nopeusrajoituksia.
Julkaistu 28.9.2026 klo 12.06

Fintrafficin liikennedatan mukaan tietyöt vaikuttavat liikenteeseen nelostiellä eli Lahdenväylällä tiistaista 29. syyskuuta 2026 alkaen. Työmaa-alue sijaitsee Vantaalla Kehä III:n liittymän ja Koivukylän liittymän välisellä tieosuudella.
Liikenteelle aiheutuu työn aikana haittaa, sillä yksi ajokaista suljetaan käytöstä. Työmaalla käytetään hidasta huoltoajoneuvoa sekä avoliekkiä hyödyntävää lämmitintä, mikä viittaa päällystys- tai paikkaustöihin. Alueella on voimassa tilapäinen nopeusrajoitus ja ajoneuvojen leveyttä on rajoitettu.
Työmaan arvioitu kesto on kolme vuorokautta, ja sen on määrä valmistua lokakuun 1. päivänä 2026. Autoilijoiden on syytä varautua viivästyksiin ja noudattaa erityistä varovaisuutta työskentelyalueen kohdalla.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Hämeenlinnanväylän kaista suljetaan tietöiden vuoksi Vantaalla syyskuun lopussa · 28.9.2026
- Vantaan Heurekaan saapuu yli 20 elävän kokoista dinosaurusrobottia · 28.9.2026
- Vantaalla ja Sipoossa asuvia miehiä epäillään kymmenien kilojen huumausainekaupasta · 28.9.2026
- Porvoonväylälle pitkäkestoinen tietyö Vantaalla – nopeusrajoitukset ja kaistamuutokset alkavat syksyllä · 27.9.2026
- Lentoasemantien ramppi suljetaan Kehä III:n kohdalla syyskuun lopulla · 27.9.2026
- Hämeenlinnanväylän tietöistä haittaa Vantaalla syyskuun lopulla · 26.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 4, eli Lahdenväylä, Vantaa. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)