Lakko uhkaa Jyväskylän ammattikorkeakoulua syyskuun puolivälissä
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on antanut uuden lakkovaroituksen, joka toteutuessaan vaikuttaa opetukseen myös Jyväskylän ammattikorkeakoulussa 15.–17. syyskuuta. Työtaistelulla vauhditetaan jumiutuneita työehtosopimusneuvotteluita.
Julkaistu 31.8.2026 klo 14.45

Ammattikorkeakoulujen työehtokiista syvenee, sillä Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on jättänyt syksyn kolmannen lakkovaroituksen. Järjestön tiedotteen mukaan neuvottelut työnantajapuoli Sivistan kanssa eivät ole edenneet, ja ratkaisuhalukkuuden puute on johtanut uusiin työtaistelutoimiin. Jyväskyläläisille opiskelijoille ja henkilökunnalle tämä tarkoittaa mahdollista kolmen päivän katkoa korkeakoulun toimintaan.
Uusin lakkovaroitus koskee Jyväskylän ammattikorkeakoulun lisäksi viittä muuta oppilaitosta: Haaga-Heliaa, Hämeen ammattikorkeakoulua, Laureaa, Tampereen ammattikorkeakoulua sekä Turun ammattikorkeakoulua. Mikäli sopua ei synny, työnseisaus alkaa tiistaina 15. syyskuuta ja päättyy torstaina 17. syyskuuta.
OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto toteaa tiedotteessa, ettei järjestöllä ole muuta vaihtoehtoa tilanteen vauhdittamiseksi, sillä työnantajapuolelta ei ole löytynyt kompromissihalukkuutta. Murron mukaan tilanne murentaa opettajien luottamusta työnantajaan.
Työtaistelutoimet alkavat muissa ammattikorkeakouluissa jo aiemmin syyskuussa. Ensimmäiset lakot on ajoitettu alkamaan 1. syyskuuta muun muassa Metropolia- ja Savonia-ammattikorkeakouluissa. Jyväskylän osalta tilanne kärjistyy syyskuun kolmannella viikolla, jos neuvotteluosapuolet eivät pääse yhteisymmärrykseen uudesta työehtosopimuksesta.
Lue myös
- Tampereen Messu- ja Urheilukeskukseen odotetaan suurtapahtumaa syksyllä 2027 · 23.9.2026
- C-hepatiitin testaus helpottuu Jyväskylässä – uusi hoitomalli tuo pikatestit asumispalveluihin · 23.9.2026
- Tampereen mehuaseman viivästykset kuumensivat tunteet – asiakkaita ohjattu ulos rauhoittumaan · 23.9.2026
- Kuopiossa ja Oulussa tehty tutkimus paljastaa: Muistisairauksien ensioireet vaihtelevat tyypin mukaan · 23.9.2026
- Juno ja Tuomo Pee nousevat Martinniemen Kerholan lavalle marraskuussa · 23.9.2026
- Raskasta musiikkia Martinniemen Kerholassa syyskuussa 2026 · 23.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.OAJ antoi kolmannen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin · Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry