LocationewsLocationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 VaasaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Länsiniityn ja Koskisuon ekaluokkalaisten lähikoulu vaihtuu Onkilahden yhtenäiskouluun

Vaasan Länsiniityn ja Koskisuon alueen suomenkielisten ekaluokkalaisten lähikoulu vaihtuu syksyllä 2027 Mustasaaren keskuskoulusta Onkilahden yhtenäiskouluun. Muutos johtuu Vaasan ja Mustasaaren välisen yhteistyösopimuksen päättymisestä.

Julkaistu 2.11.2026 klo 14.45

Syksystä 2027 lähtien Länsiniityn ja Koskisuon suomenkielisten ekaluokkalaisten uusi lähikoulu on Onkilahden yhtenäiskoulu. Kuva: Vaasam kaupunki
Syksystä 2027 lähtien Länsiniityn ja Koskisuon suomenkielisten ekaluokkalaisten uusi lähikoulu on Onkilahden yhtenäiskoulu. Kuva: Vaasam kaupunki Kuva: Vaasan kaupunki - Vasa stad · Lehdistökuva · STT Info

Vaasan kaupunki tiedottaa, että Länsiniityn ja Koskisuon alueiden koulujärjestelyihin on tulossa muutos syksystä 2027 alkaen. Nykyinen sopimus, jonka perusteella alueen lapset ovat käyneet koulua Mustasaaren puolella, päättyy molempien kuntien yhteisestä tahdosta. Syynä on tilanpuute Mustasaaren keskuskoulussa sekä Vaasan omien koulujen vapautunut kapasiteetti ikäluokkien pienenemisen myötä.

Muutos koskee vain uusia ekaluokkalaisia. Ne oppilaat, jotka ovat jo ehtineet aloittaa koulunsa Mustasaaren keskuskoulussa, saavat halutessaan käydä koulunsa siellä loppuun saakka. Vuonna 2020 syntyneiden lasten kouluun ilmoittautuminen alkaa tammikuussa 2027.

Koulumatkojen helpottamiseksi Vaasa on perustanut uuden bussilinjan 7K, joka kulkee suoraan Onkilahden yhtenäiskoulun viereen. Perusopetusjohtaja Johanna Olssonin mukaan vastaava järjestely on toiminut hyvin jo aiemmin kielikylpyoppilaiden kohdalla. Oppilaat ovat oikeutettuja maksuttomaan koulukuljetukseen, jos matka ylittää lakisääteiset kilometrirajat.

Onkilahden yhtenäiskoulu tarjoaa yleisopetuksen lisäksi muun muassa musiikki- ja urheiluluokkia. Koulu tekee myös tiivistä yhteistyötä Metsäkallion päiväkodin esiopetuksen kanssa helpottaakseen lasten siirtymistä kouluun.

Lähde: https://www.sttinfo.fi/tiedote/72465772/lansiniityn-ja-koskisuon-alueen-lahikoulu-muuttuu-syksylla-2027?lang=fi

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Länsiniityn ja Koskisuon alueen lähikoulu muuttuu syksyllä 2027 · Vaasan kaupunki - Vasa stad