Länsiratikan rakennustyöt tuovat melua Haagaan – yöpaalutus kiellettiin
Helsingin kaupunki on hyväksynyt Länsiratikat-projektin meluilmoituksen Kaupintien ja Vihdintien risteyksessä tehtäviin töihin. Rakennustyöt alkavat elokuussa 2026 ja kestävät syyskuun 2027 loppuun saakka.
Julkaistu 30.7.2026 klo 12.35

Helsingin kaupungin johtava ympäristötarkastaja on antanut päätöksen Destia Oy:n ilmoituksesta, joka koskee Länsiratikan ensimmäisen lohkon paalutusta, pontitusta ja stabilointia Haagassa. Vaikka urakoitsija haki lupaa myös yöpaalutukselle, kaupunki kielsi häiritsevän melun kello 22–07 välisenä aikana. Päätöksen mukaan paalutus on mahdollista hoitaa päiväsaikaan, jotta lähialueen asukkaiden yörauha turvataan.
Työmaa sijaitsee keskeisellä paikalla Kaupintien ja Vihdintien risteyksessä. Pontitusta ja stabilointia saa tehdä arkisin kello 7–22, ja paalutustyöt on sallittu maanantaista lauantaihin samoina kellonaikoina. Pyhäpäivinä meluavat työt on kokonaan kielletty. Rakentaminen etenee vaiheittain risteyksen eri kulmissa vuoden 2026 loppukesästä alkaen.
Kaupunki asetti työlle tiukkoja ehtoja erityisesti herkkien kohteiden, kuten päiväkoti Lassin, huomioimiseksi. Urakoitsijan on neuvoteltava meluntorjunnasta alueen päiväkotien, oppilaitosten ja hoitolaitosten kanssa ennen töiden aloitusta. Lisäksi melusta on tiedotettava lähitalojen asukkaita sekä Pitäjänmäki-seuraa ja Pro Hagaa säännöllisesti kuukauden välein.
Ympäristömääräyksissä korostetaan myös pölyntorjuntaa ja vesienhallintaa. Työmaan läheisyydessä sijaitseva Mätäjoki on luontoarvoiltaan merkittävä taimenpuro, minkä vuoksi työmaavesien esikäsittelyyn ja maaperän puhtauteen on kiinnitettävä erityistä huomiota. Pölyäminen on estettävä kastelulla ja teiden puhdistuksella.
Lähde: https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2026-012120/7f89d416-1550-c11a-84c4-9fb203c00000
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin kaupunki.
Keskustelu
Ladataan…