Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Kemijärven käräjäoikeus, 11AI-koostettu · gemini-3.5-flash

Lapin käräjäoikeudelta vankeustuomio marjakeisari Jukka Kristolle Suomen suurimmassa ihmiskauppajutussa

Lapin käräjäoikeus on tuominnut marja-alalla vaikuttaneen Jukka Kriston vankeuteen Suomen tähän asti suurimmassa ihmiskauppajutussa. Oikeuden mukaan thaimaalaiset marjanpoimijat olivat tapauksessa ihmiskaupan uhreja.

Julkaistu 8.6.2026 klo 08.46

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: kallerna · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Lapin käräjäoikeus on antanut tuomionsa Suomen historian laajimmassa ihmiskauppajutussa. Oikeus katsoi ratkaisussaan, että thaimaalaiset marjanpoimijat joutuivat ihmiskaupan uhreiksi.

Jutussa syytettynä ollut marjakeisari Jukka Kristo tuomittiin vankeusrangaistukseen. Tapaus liittyy Polarica-marjayhtiöön ja marjanpoimintaan Lapin ja Kainuun alueilla.

Asiasta uutisoi Yle.

Asiasta kertoi ensin Yle.

Lähde: Yleisradio

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Suomen suurimmasta ihmiskaupasta tuomiot – marjakeisari Jukka Kristo joutuu vankilaan · Yle Uutiset · Pääuutiset