Lasten ja odottavien äitien influenssarokotukset alkavat Keski-Suomessa lokakuussa
Keski-Suomen hyvinvointialue aloittaa maksuttomat influenssarokotukset raskaana oleville ja alle 7-vuotiaille lapsille 24. lokakuuta alkaen. Jyväskyläläisille ja muuramelaisille järjestetään joukkorokotuspäiviä Palokan neuvolassa ilman ajanvarausta.
Julkaistu 28.9.2026 klo 12.46

Keski-Suomen hyvinvointialueen tiedotteen mukaan ensimmäinen joukkorokotuspäivä järjestetään Palokan neuvolassa 24. lokakuuta kello 8–15.30. Palokan tilaisuudet on suunnattu erityisesti Jyväskylän ja Muuramen asukkaille, ja niihin voi saapua ilman ennakkovarausta. Palveluvastaava Sonja Pääkkönen suosittelee hyödyntämään joukkorokotuspäiviä, vaikka rokotteen voi myöhemmin saada myös omasta neuvolasta ajanvarauksella.
Rokotukseen ovat oikeutettuja raskaana olevat, kaikki alle 7-vuotiaat lapset sekä raskaana olevan puoliso. Myös alle puolivuotiaiden vauvojen kanssa samassa taloudessa asuvat lähipiirin jäsenet saavat maksuttoman suojan. Samalla käynnillä on mahdollista ottaa myös koronarokote, mikäli kuuluu sen riskiryhmään. Hyvinvointialue toivoo, että koronarokotteen tarpeesta mainitaan sähköisen ajanvarauksen yhteydessä, jotta rokotteita osataan varata oikea määrä.
Ajanvaraus muihin Keski-Suomen neuvoloihin avautuu verkossa 26. lokakuuta ja puhelimitse 28. lokakuuta. Rokotukseen saapuvia pyydetään ottamaan mukaan Kela-kortti tai ajokortti sekä neuvolakortti. Paikalle kannattaa pukeutua helposti riisuttaviin vaatteisiin ja varautua 15 minuutin seurantaan paikan päällä rokotuksen jälkeen.
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti liikekiinteistön savulla Jyväskylässä · 22.10.2026
- Yhdeksäntien tietyö kaventaa ajokaistoja Muuramessa lokakuussa 2026 · 22.10.2026
- Viallinen valaisin täytti kokoontumistilan savulla Savonmäentiellä · 22.10.2026
- Kinko Brass soittaa Halloween-teemaisen konsertin Mäkelänmäen koululla · 22.10.2026
- Franssilan Taidevintillä avautuu marraskuun kestävä myyntinäyttely · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Raskaana olevien ja alle 7-vuotiaiden lasten maksuttomat influenssarokotukset käynnistyvät Keski-Suomen hyvinvointialueella 24.10. · Keski-Suomen hyvinvointialue