Lastenteatteria Inkoon kirjastolla: Saimaannorppa Nimbun seikkailu saapuu lavalle
Inkoon kirjastossa järjestetään lapsille suunnattu nukketeatteriesitys, joka kertoo uteliaan Nimbus-saimaannorpan seikkailuista ja koti-ikävästä.
Julkaistu 20.8.2026 klo 05.16

Inkoon kunnan tapahtumatietojen mukaan kirjastolla nähdään esitys nimeltä Nimbus-norpan päiväuni. Tarinassa rohkea saimannorppa lähtee kotikiveltään tutkimaan vedenalaista maailmaa, mutta eksyy matkallaan ja alkaa kaivata emoaan. Esityksessä pohditaan, mistä kaikesta pieni norppa voi unelmoida.
Esitys on lähes sanaton, mutta sen kielenä on suomi. Nukketeatteriesityksen kesto on noin 30 minuuttia, ja sen on käsikirjoittanut ja ohjannut Anne Lihavainen. Musiikista ja äänimaailmasta vastaa Petter Korkman.
Tilaisuus on suunnattu erityisesti yli 3-vuotiaille lapsille. Tapahtumapaikkana toimii Inkoon kirjasto.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Inkoo – tapahtumat.
Lähde: Inkoo – tapahtumat
Lue myös
- Käsitöiden ystävät kokoontuvat neuleiltaan Inkoon kirjastossa · 22.10.2026
- Inkoon kirjastolla neulotaan ja virkataan yhdessä · 22.10.2026
- Maksutonta sisäkävelyä Nylund Areenalla · 22.10.2026
- Sisäkävelyä Nylund Arenalla · 22.10.2026
- Maksutonta sisäkävelyä Nylund Areenalla · 22.10.2026
- Sisäkävelyä Nylund Arenalla · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Barnteater på biblioteket · Inkoo – tapahtumat