Lavrenchukien musiikkiperhe tuo klassikot ja hengellisen musiikin Posiolle
Kuusihenkinen Lavrenchukien musiikkiperhe esiintyy Posiolla osana pitkää kiertueperintöään. Konsertissa kuullaan sekä musiikkimaailman klassikoita että hengellisiä lauluja useilla eri soittimilla.
Julkaistu 20.8.2026 klo 06.20

Lavrenchukien musiikkiperhe on kiertänyt Suomen seurakuntia ja esiintynyt eri puolilla maailmaa jo lähes kahden vuosikymmenen ajan. Kotimaan lisäksi yhtye on konsertoinut muun muassa muissa Pohjoismaissa, Saksassa, Venäjällä ja Israelissa.
Konsertin ohjelmisto koostuu tällä hetkellä tunnetuista klassikkoteoksista ja hengellisestä musiikista. Lavrenchukien kokoonpanossa soivat monipuolisesti piano, harmonikka, kantele ja viulu. Yhtyeen esiintyminen tarjoaa katsauksen pitkän linjan musiikkiperheen yhteistyöhön ja laajaan kansainväliseen kokemukseen.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Posio – tapahtumat.
Lähde: Posio – tapahtumat
Lue myös
- Posion kirjasto järjestää jouluista tekemistä ja arvontoja kaikenikäisille · 19.10.2026
- Posion lukio esittelee toimintaansa avointen ovien päivässä marraskuussa · 15.10.2026
- Posion työ- ja koulutusmessut kutsuvat näytteilleasettajia koulukeskukseen · 8.10.2026
- Poroihin pääsee tutustumaan Suottaniemen erotusaitalla Posiolla · 5.10.2026
- Pitkä tietyömaa hidastaa liikennettä tiellä 81 Posiolla · 30.9.2026
- Korofest-tapahtuma saa tukea useilta toimijoilta · 28.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Lavrenchukien musiikkiperheen konsertti · Posio – tapahtumat