Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 LietoAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Liedon seniorit kisaavat sisäcurlingissa ja jumppaavat paikallisteemalla Ruskassa

Eläkeliiton Liedon yhdistys järjestää loppuvuoden aikana senioreille suunnattua sisäcurlingia ja Lieto-aiheista tuolijumppaa Ruskassa keskiviikkoisin.

Julkaistu 1.10.2026 klo 05.24

Kuvituskuva: Liedon kirkko
Kuvituskuva: Liedon kirkko Kuva: Don Wright · CC BY · Wikimedia Commons

Liedon Ruskassa pelataan sisäcurlingia parittomilla viikoilla keskiviikkoisin 7.10., 21.10., 4.11. ja 18.11. Sisäcurling on matalan kynnyksen seurapeli, jota kuka tahansa voi tulla kokeilemaan iltapäivän ratoksi.

Parillisilla viikoilla keskiviikkoisin 14.10., 28.10., 11.11. ja 25.11. ohjelmassa on Lieto-aiheista tuolijumppaa. Jumpan ohjaamisesta vastaa Lieto-opas, ja liikkeet on suunniteltu istuen tehtäviksi.

Toiminta on osallistujille maksutonta, ja se toteutetaan yhteistyössä Liedon liikuntapalveluiden kanssa. Eläkeliiton Liedon yhdistyksen mukaan tapahtumiin voi osallistua oman aikataulun mukaan ilman sitoutumista jokaiselle kerralle.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lieto – tapahtumat.

Lähde: Lieto – tapahtumat

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Lieto-aiheista tuolijumppaa ja sisäcurlingia Ruskassa senioreille · Lieto – tapahtumat