Lietoon suunnitellaan ensimmäistä mikrometsää – kokeilukohteeksi kaavaillaan Hyvättylänpuistoa
Liedon kaupunki suunnittelee ensimmäisen mikrometsän perustamista kokeiluna Hyvättylänpuistoon. Kaupunginhallitus käsitteli vihreän valtuustoryhmän aloitetta, jossa esitettiin mikrometsien selvittämistä ja kokeilujen käynnistämistä kaupungissa.
Julkaistu 5.6.2026 klo 02.14

Mikrometsät ovat pieniä, tiiviitä ja monimuotoisia kaupunkimetsiä, joissa kasvaa alueelle tyypillistä lajistoa. Ne tuovat tiiviiseen kaupunkiympäristöön monia laajojen metsien hyötyjä, kuten suojaa helteiltä, hulevesien hallintaa sekä viihtyisyyttä asukkaille. Suomen ensimmäinen mikrometsä istutettiin Keravalle vuonna 2023.
Kaupunginhallituksen hyväksymän vastauksen mukaan erilliselle laajalle selvitykselle ei ole tarvetta, sillä Liedon keskustassa on jo valmiiksi runsaasti sopivia sijoituspaikkoja. Sen sijaan kaupunki aikoo toteuttaa käytännön kokeilun Hyvättylänpuiston tulevien saneeraus- ja muutostöiden yhteydessä ja seurata sen toimivuutta. Asiaa tarkastellaan jatkossa myös valmisteilla olevan Lumo-ohjelman yhteydessä.
Samassa kokouksessa kaupunginhallitus käsitteli myös talousarviomuutosta, joka liittyy sote-kiinteistöjen myyntiin. Lieto myi Varsinais-Suomen hyvinvointialueelle vuokratut pääterveysaseman, Valma-kokonaisuuden, Amandakodin, Teijuntuvan ja Mäntykodin tytäryhtiöilleen. Kaupoista kirjattiin kaupungille merkittävä 5,7 miljoonan euron myyntivoitto, jota ei ollut aiemmin budjetoitu epävarmojen vuokraneuvottelujen vuoksi.
https://lieto-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=10242
Lähde: Lieton Kaupunginhallitus pöytäkirja 1.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…