Liikenneonnettomuus valtatiellä 8 Kokkolassa
Valtatiellä 8 on tapahtunut liikenneonnettomuus Kokkolassa torstaina 16. heinäkuuta 2026. Onnettomuuspaikka sijaitsee Kokkolan ja Närvilän liittymän välisellä tieosuudella.
Julkaistu 16.7.2026 klo 12.01

Fintrafficin liikennedatan mukaan onnettomuus on tapahtunut valtatiellä 8, joka kulkee Kokkolasta kohti Liminkaa. Tarkempi onnettomuuspaikka on määritetty Kokkolan ja Närvilän liittymän välille.
Ensitiedote onnettomuudesta annettiin torstaina, ja tilanteen arvioitu kesto on rajoitettu samalle päivälle. Tapahtumien tarkemmasta syystä tai mahdollisista henkilövahingoista ei ole tässä vaiheessa annettu lisätietoja.
Lähde: Fintraffic / Digitraffic
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Kokkolan museoon avautuu rohkea näyttely seksuaalisuudesta – suositusikäraja 16 vuotta · 22.10.2026
- Kokkolan talous kääntyi laskuun – tilikauden ennuste painumassa miinukselle · 21.10.2026
- Keski-Pohjanmaan vesitutkimukset kilpailutetaan – Kruunupyyhyn uusi ryhmä epidemioiden varalle · 21.10.2026
- Polkupyöräilijä menehtyi liikenneonnettomuudessa Kokkolan Huhdantiellä · 20.10.2026
- Poliisikoulun suosio kasvaa – monen haku tyssää silti kirjalliseen kokeeseen · 20.10.2026
- Rytimäen uusi hoivakoti Villa Puntus avaa ovensa loppuvuodesta · 19.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 8, Kokkola. Ensitiedote liikenneonnettomuudesta. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)