Liukas ajokeli vaikeuttaa liikennettä Varsinais-Suomessa ja maan keskiosissa sunnuntaiaamuna
Ilmatieteen laitos varoittaa huonosta ajokelistä Varsinais-Suomessa ja osassa maan keskiosaa sunnuntaina aamupäivän ajan. Tienpinnat ovat liukkaita jäätymisen ja kuuran vuoksi.
Julkaistu 8.11.2026 klo 08.15

Autoilijoiden on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta sunnuntaina aamun ja aamupäivän liikenteessä. Ilmatieteen laitoksen antama keltainen varoitus huonosta ajokelistä on voimassa Varsinais-Suomen alueella sekä paikoin maan keskiosissa sunnuntaina kello 8.46 alkaen aina kello 11.00 saakka. Liukkauden syynä ovat tienpintojen jäätyminen ja teille muodostunut kuura.
Keltainen varoitusaste tarkoittaa, että sääolosuhteet ovat mahdollisesti vaaralliset ja liikennesää on tavanomaista haastavampi. Vaikka kyseessä on varoitustasoista lievin, se edellyttää kuljettajilta valppautta, sillä tienpinnan liukkaus voi yllättää erityisesti silloilla, rampeilla ja varjoisilla tieosuuksilla, joissa lämpötila pysyy matalampana.
Liukkaalla kelillä ajonopeus on syytä suhteuttaa olosuhteisiin ja pitää tavanomaista pidempää turvaväliä edellä ajavaan ajoneuvoon. Äkillisiä jarrutuksia ja rajuja ohjausliikkeitä tulee välttää, jotta auton hallinta säilyy. Ennen matkalle lähtöä on hyvä varata hieman tavallista enemmän aikaa ja varmistaa, että auton ikkunat on puhdistettu huolellisesti näkyvyyden takaamiseksi. Myös ajovalojen toimivuus ja puhtaus on tärkeää tarkistaa, jotta muut tielläliikkujat havaitsevat ajoneuvon ajoissa.
Lähde: Ilmatieteen laitoksen säävaroitukset (https://alerts.fmi.fi/cap/2026/11-08/06-46-14Z/2.49.0.1.246.0.0.2026.26894774.221659530742797968234501633622433825537.xml).
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilmatieteen laitos (säävaroitukset).
Lue myös
- Rasvapalo työllisti pelastuslaitosta Keuruuntiellä · 8.11.2026
- Hepokönkään vesiputous loisti iltavalaistuksessa – satoja kävijöitä Puolangalla · 8.11.2026
- Mies löytyi menehtyneenä ulosajopaikalta Hämeenlinnassa – onnettomuudesta ehti kulua päiviä · 8.11.2026
- Kemiläinen perheyritys menetti uusien autojen edustusoikeudet · 8.11.2026
- Isänpäivän liikenteessä varoitetaan huonosta ajokelistä · 8.11.2026
- Valtion tukemia vuokrataloja siirtynyt sijoittajalle sadoittain · 8.11.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keltainen liikennesää: Varsinais-Suomi sekä paikoin maan keskiosa, su 8.46 - 11.00 · Ilmatieteen laitos (säävaroitukset)