Logistiikkajohtaja Åke Nyblom on Naantalin uusi unikeko
Naantalin perinteisessä unikeonpäivän juhlassa mereen heitettiin tänä vuonna kuljetusalan yrittäjä Åke Nyblom. Kokkolasta lähtöisin oleva Nyblom on asunut Naantalissa vuodesta 1997 lähtien.
Julkaistu 27.7.2026 klo 06.00

Naantalin unikeonpäivän juhlallisuudet huipentuivat perinteiseen tapaan uuden unikeon paljastamiseen. Tämänvuotinen unikeko on logistiikka-alalla toimiva toimitusjohtaja Åke Nyblom, uutisoi Yle.
Nyblom on tehnyt pitkän uran kuljetusalalla. Hän aloitti työskentelyn korjaamolta ja on sittemmin edennyt johtamaan suurta naantalilaista kuljetusyhtiötä. Vaikka Nyblom on kotoisin Kokkolasta, hän on asunut Naantalissa jo yli 25 vuoden ajan.
Unikeon valinta on vuosittainen perinne, jolla kunnioitetaan kaupungin hyväksi toimineita henkilöitä. Valinta pidetään salassa h-hetkeen asti, jolloin unikeko heitetään mereen Naantalin vierasvenesatamassa.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Kokkolan opetuspalvelujen budjetti tiukilla – henkilöstömenojen kasvu uhkaa ylittää raamit · 12.9.2026
- Helena Anttiroiko-Mehtälä sai Kokkola-palkinnon – kaupunki palkitsi ansioituneita tekijöitä · 11.9.2026
- Naantalin Musiikkijuhlat rikkoi ennätyksiä – kävijämäärä kasvoi lähes neljänneksellä · 11.9.2026
- Mäntyniemen puutarha avautuu yleisölle – Kimmo Schroderuksen veistokset siirtyvät Helsinkiin · 11.9.2026
- Satoja opettajia kokoontuu koulutuspäivään Piispanmäelle syyskuussa · 10.9.2026
- Naantali huutokauppaa uusia omakotitontteja Luonnonmaalla · 10.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Unikeko Åke Nyblom on toimitusjohtaja, joka aloitti korjaamolta – johtaa nyt suurta kuljetusyhtiötä Naantalissa · Yle Uutiset · Pääuutiset