Lohja jakoi vuoden 2026 hyvinvointiavustukset – hakemuksia tuli reilusti yli budjetoidun määrärahan
Lohjan kaupunginhallituksen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen jaosto on päättänyt vuoden 2026 hyvinvointiavustusten jakamisesta paikallisille yhdistyksille. Avustuksiin oli varattu talousarviossa yhteensä 21 500 euron määräraha.
Julkaistu 12.6.2026 klo 00.00
Määräaikaan mennessä lohjalaiset ja Lohjalla toimivat yhdistykset jättivät yhteensä 32 hyvinvointiavustushakemusta. Haettujen avustusten yhteissumma kohosi 34 377 euroon, mikä ylitti jaettavissa olevan budjetin lähes 13 000 eurolla. Kaikki hakijat toimittivat vaaditut liitteet ja lisäselvitykset määräaikaan mennessä.
Hyvinvointiavustukset on tarkoitettu yhdistysten vakiintuneen, hyvinvointia ja terveyttä edistävän perustoiminnan tukemiseen sekä toimitilavuokriin. Avustusta voidaan myöntää lohjalaisille rekisteröidyille yhdistyksille sekä ulkopaikkakuntalaisille toimijoille, joilla on lohjalaisia jäseniä ja jotka tekevät järjestötyötä Lohjalla. Avustus voi kattaa enintään puolet yhdistyksen edellisen tilinpäätöksen osoittamista toimintakustannuksista.
Kokouksessa kuultiin myös katsaus Lapsiystävällinen kunta -tunnustuksen tilanteesta. Suomen UNICEF on myöntänyt Lohjalle keväällä 2026 jo kolmannen Lapsiystävällinen kunta -tunnustuksen. Kaupungissa valmistellaan parhaillaan siirtymistä niin sanottuun alumnimalliin, ja lapsiystävällisyyden uudet tavoitteet on määrä asettaa osaksi lasten ja nuorten hyvinvointisuunnitelmaa syksyllä 2026.
Pöytäkirja on kokonaisuudessaan luettavissa osoitteessa https://dynasty.lohja.fi/d10julkaisu/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20261111
Lähde: Lohjan Kaupunginhallituksen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen jaosto pöytäkirja 2.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…