Lohjalaisille pikkukoululaisille jaetaan ilmaisia heijastinreppuja koulutien turvaksi
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO jakaa pikkukoululaisille heijastinreppuja parantaakseen lasten näkyvyyttä syksyn hämärtyvässä liikenteessä. Repun voi noutaa S-mobiilikupongilla kaikista alueen S-marketeista rajoitetun ajan.
Julkaistu 6.8.2026 klo 08.46

Suur-Seudun Osuuskauppa SSO tiedottaa jakavansa heijastinreppuja pienten koululaisten turvaksi. Kampanjan tavoitteena on varmistaa, että tuhannet koulunsa aloittavat lapset näkyvät autoilijoille mahdollisimman hyvin myös hämärällä säällä. SSO:n mukaan heijastinreppu on käytännöllinen varuste esimerkiksi vaihtovaatteiden kuljettamiseen ja se on helppo pitää mukana.
Heijastinrepun voi noutaa 10.–12. elokuuta välisenä aikana kaikista SSO:n S-marketeista, kuten Lohjan toimipisteistä. Tuotteen lunastaminen edellyttää S-mobiilisovelluksesta löytyvää kuponkia. Reppuja on jaossa merkittävä määrä, mutta erä on rajoitettu.
SSO:n asiakkuus- ja viestintäpäällikkö Anu Karppinen muistuttaa tiedotteessa, että heijastin on kriittinen osa liikenneturvallisuutta. Reppu valikoitui jaettavaksi tuotteeksi, koska se on kevyt ja näkyvä osa lapsen varustusta, joka ei unohdu yhtä helposti kotiin kuin perinteinen irtoneijastin.
Lue myös
- Liikenne ohjataan vastakkaiselle ajokaistalle ykköstiellä Lohjalla elokuussa 2026 · 25.8.2026
- Kaista suljetaan tietyön vuoksi ykköstiellä Lohjalla · 25.8.2026
- Turun moottoritien kaista suljetaan tunnelien välillä Lohjalla elokuussa 2026 · 24.8.2026
- Ykköstien kaista suljetaan tietyön vuoksi Lohjan ja Salon välillä elokuussa 2026 · 23.8.2026
- Ykköstien kaista suljetaan tietöiden vuoksi Lohjan ja Salon välillä · 23.8.2026
- Turun moottoritiellä tietyö Lohjan ja Vihdin rajalla elokuussa 2026 · 22.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Heijastinreput heilumaan - jaamme pikkukoululaisille turvaa ja näkyvyyttä koulutielle · Suur-Seudun Osuuskauppa SSO