Loimaan vuokratuotot Varhalta hupenevat miljoonilla – sote-kiinteistöjen yhtiöittämistä valmistellaan
Loimaan taloustyöryhmä on käsitellyt vuoden 2027 talousarviokehystä ja vuosien 2028–2029 taloussuunnitelmaa, joihin heijastuvat merkittävät muutokset kaupungin tuloissa. Kaupungin saamat vuokratuotot Varsinais-Suomen hyvinvointialueelta (Varha) ovat vähenemässä kahdella miljoonalla eurolla.
Julkaistu 13.6.2026 klo 10.30
Kaupungin vuokratuotoista Varhalta on vähennetty kaksi miljoonaa euroa, jolloin jäljelle jää vain puoli miljoonaa euroa. Alun perin vuonna 2026 vuokratuotot olivat yhteensä 2,5 miljoonaa euroa. Talousarviokehyksen pohjana on käytetty kuluvan vuoden muutettua talousarviota sekä ennustetta tämän vuoden tuloksesta. Kehyksessä on varauduttu kolmen prosentin palkkojen sopimuskorotuksiin ja yhden prosentin inflaatioon.
Kokouksessa käsiteltiin myös sote-kiinteistöjen yhtiöittämistä perustettuun Loimaan Kuntakiinteistöt Oy -yhtiöön ensi vuoden alusta alkaen. Kiinteistöjen siirtoa ei kuitenkaan tehdä ennen kuin hyvinvointialueelta saadaan varmempia tietoja palveluverkosta nykyisten, vain 12 kuukauden irtisanomisajalla olevien sopimusten tilalle. Yhtiöittäminen on tarkoitus toteuttaa apporttina tasearvoilla, jolloin maapohjat jäisivät kaupungin omistukseen tuottamaan maanvuokra- ja kiinteistöverotuloja.
Taloustyöryhmän kokouksessa esiteltiin myös palvelualojen talouden tasapainottamisvaihtoehtoja kulujen vähentämiseksi sekä veroskenaarioita eri tuloveroprosenteilla. Aiemmassa toukokuun kokouksessa talousarvio oli palautettu uudelleenvalmisteluun, ja nyt tehdyt linjaukset ohjaavat jatkovalmistelua kaupunginhallitukselle.
https://loimaad10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026459
Lähde: Loimaan Taloustyöryhmä pöytäkirja 3.6.2026.
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Taloustyöryhmä 03.06.2026 Pöytäkirja · Loimaa