Loviisa päivittää koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan suunnitelmaa
Loviisan kasvatus- ja sivistyslautakunta on hyväksynyt perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminnan päivitetyn toimintasuunnitelman. Päivityksen taustalla ovat lakimuutokset ja Opetushallituksen uudet määräykset oppimisen tuesta.
Julkaistu 27.8.2025 klo 00.00

Uusi toimintasuunnitelma astuu voimaan takautuvasti 1.8.2025 alkaen ja sitä noudatetaan toistaiseksi. Muutoksilla varmistetaan, että Loviisan kaupungin järjestämä aamu- ja iltapäivätoiminta vastaa valtakunnallisia velvoitteita erityisesti oppilaiden saaman tuen osalta.
Opetushallitus päätti aamu- ja iltapäivätoiminnan perusteiden muutoksista alkuvuodesta 2025, ja paikallisen järjestäjän on otettava nämä muutokset huomioon toiminnassaan. Lautakunnalle esiteltiin kokouksessa myös toiminnan yleistä kokonaistilannetta.
Lisätietoja kokouksen päätöksistä ja käsitellyistä asioista voi lukea Loviisan kaupungin virallisesta pöytäkirjasta osoitteessa https://loviisa.oncloudos.com/fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20251145
Lähde: Loviisan Kasvatus- ja sivistyslautakunta pöytäkirja 27.8.2025.
Lue myös
- Liikenne sujuu jälleen normaalisti Markkinamäen tunnelissa Loviisassa · 23.9.2026
- Liikennetiedote Markkinamäen tunnelista syyskuulle 2026 · 23.9.2026
- Sarvilahden levähdysalueen kohdalla tietyö syyskuussa 2026 – vaikutuksia valtatie 7:n liikenteeseen · 21.9.2026
- Askolan järjestöille avautuu mahdollisuus hakea rahoitusta hyvinvointihankkeisiin · 17.9.2026
- Loviisan Porvoonkadulle nousee uusi suuri tavaratalo · 17.9.2026
- Vesanto kärjessä valtakunnallisessa kilpailussa – kunta tavoittelee Suomen yhteisöllisimmän titteliä · 15.9.2026
Keskustelu
Ladataan…