Luhangan koulun nuorisokahvila tarjoaa nuorille oman kohtaamispaikan
Luhangan koululla järjestetään keskiviikkoisin nuorisokahvila, joka tarjoaa 12–17-vuotiaille nuorille maksuttoman ja valvotun vapaa-ajanviettopaikan.
Julkaistu 3.9.2026 klo 05.28

Nuorisokahvila palvelee nuoria keskiviikkoisin kello 14.30–18.30. Toiminta on suunnattu 6.-luokkalaisille ja sitä vanhemmille alaikäisille nuorille. Kahvila sijaitsee Luhangan koulun vanhan puolen uusissa tiloissa osoitteessa Tammijärventie 316, ja sisäänkäynti on sijoitettu katoksen alle.
Paikalla on tarjolla pientä välipalaa, josta vastaa MLL:n Luhangan paikallisyhdistys, mutta nuoret voivat ottaa mukaan myös omia eväitä. Toiminta on vapaamuotoista, ja nuorilla on mahdollisuus vaikuttaa itse kahvilan ohjelmaan. Paikalla on aina aikuiset valvojat, Pilvi ja Merja.
Kyseessä on vapaa-ajan toiminta, joka tapahtuu kouluajan ja ohjatun iltapäivätoiminnan ulkopuolella. Nuoret osallistuvat toimintaan vanhempiensa luvalla ja omalla vastuullaan. Järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Mannerheimin Lastensuojeluliiton Luhangan paikallisyhdistys ry sekä Luhangan kunta.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Luhanka – tapahtumat.
Lähde: Luhanka – tapahtumat
Lue myös
- Lähiruokapäivän myyjäiset tuovat paikalliset maut Nisulan tilalle Luhankaan · 3.9.2026
- Nuorisokahvila avaa ovensa Luhangan koululla keskiviikkona · 3.9.2026
- Luhangan koulun nuorisokahvila avaa ovensa syyskuisena keskiviikkona · 3.9.2026
- Nuorisokahvila avaa ovensa Luhangan koululla syyskuussa · 3.9.2026
- Nuorisokahvila avaa ovensa Luhangan koululla syyskuun lopussa · 3.9.2026
- Luhangan koulun nuorisokahvila avaa ovensa lokakuussa · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Nuorisokahvila Luhangan koululla · Luhanka – tapahtumat