Luodon kouluihin hankitaan 125 uutta Chromebookia – Koulutuksen henkilöstölle uusi yhteistyömalli
Luodon kasvatus- ja koulutuslautakunta on päättänyt hankkia 125 uutta Chromebook-tietokonetta kunnan kouluihin syyslukukaudeksi 2026. Samalla lautakunta hyväksyi uuden yhteistyösopimuksen Jakobstadsregionin kuntien kanssa henkilöstön täydennyskoulutuksen järjestämiseksi.
Julkaistu 16.4.2026 klo 00.00

Kasvatus- ja koulutuslautakunta hyväksyi DG Creativen tarjouksen 125 Acer Chromebook -tietokoneen hankinnasta hintaan 316,29 euroa kappaleelta. Kokonaishankinnan arvo on 42 400 euroa, ja se sisältää myös suojakotelot, hiiret ja kuulokkeet. Hankinnalla pyritään varmistamaan koululaisten nykyaikaiset oppimisvälineet syyslukukaudesta 2026 alkaen.
Lisäksi lautakunta hyväksyi yhteistyösopimuksen Jakobstadsregionin kuntien (Pietarsaari, Pedersöre, Kruunupyy, Uusikaarlepyy ja Luoto) kanssa henkilöstön täydennyskoulutuksen järjestämiseksi. EDUArena 2.0 -nimellä kulkeva yhteistyö alkaa 1. toukokuuta 2026 ja kestää 31. heinäkuuta 2029 asti. Sen tavoitteena on tarjota täydennyskoulutusta varhaiskasvatuksen, esiopetuksen ja perusopetuksen henkilöstölle.
Yhteistyön puitteissa palkataan 50 % työajalla koordinaattori ja kurssisuunnittelija, jonka kustannukset jaetaan viiden kunnan kesken. Koulutusten järjestämisestä aiheutuvat kulut katetaan osittain kuntien budjeteista ja osittain ulkopuolisin rahoitushauin. Tavoitteena on tarjota ensimmäisiä kursseja jo syksyllä 2026.
Lautakunta päätti myös jakaa stipendirahastoista yhteensä 2 700 euroa stipendeinä eri koulutusasteiden opiskelijoille. Suurimman osuuden, 1 300 euroa, sai Cronhjelmskolan 13 stipendillä á 100 euroa. Muita stipendien saajia olivat muun muassa OPTIMA, Yrkesakademin, Jakobstads gymnasium, Kronoby gymnasium, Pedersöre gymnasium ja Karleby svenska gymnasium. Lautakunta muistutti, että jokaisen oppilaan tulisi saada jonkinlainen stipendi tai huomionosoitus perusopetuksen aikana.
Lähde: Luoton Nämnden för fostran och utbildning pöytäkirja 16.4.2026. https://luoto-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=6017
Lue myös
- Luoto hyväksyi Söderholmenin osayleiskaavan – valtuustolle aloitteet tekonurmesta ja koulutien turvallisuudesta · 2.7.2026
- Luodon kunnanhallitus ehdottaa kahden merkittävän kaavamuutoksen hyväksymistä · 25.6.2026
- Luodon Risöhällin osayleiskaava ja Holmin asemakaavan laajennus etenevät – asukkailla mahdollisuus vaikuttaa kesän aikana · 25.6.2026
- Luodon tekninen lautakunta esittää muutoksia Vikarholmenin asemakaavan takakorkeusvaatimuksiin ja hyväksyi uuden rakennusjärjestyksen · 22.6.2026
- Luodon johtoryhmän työaikaseuranta päättyy – taustalla erityisvapauksia ja uusi palkkaohjelma · 12.6.2026
- Lilla-Furuholmenin teollisuusalueen kaavamuutos etenee Luodossa – myös Söderholmenin osayleiskaava siirtyy kunnanhallitukseen · 12.6.2026
Keskustelu
Ladataan…