Luoto hyväksyi Söderholmenin osayleiskaavan – valtuustolle aloitteet tekonurmesta ja koulutien turvallisuudesta
Luodon kunnanvaltuusto on hyväksynyt Söderholmenin yksityiskohtaisen osayleiskaavan ja vastaanottanut uusia aloitteita muun muassa urheilupuiston kehittämisestä.
Julkaistu 2.7.2026 klo 18.00

Valtuusto hyväksyi kokouksessaan Söderholmenin aluetta koskevan osayleiskaavan. Päätös oli yksimielinen ja se ohjaa alueen tulevaa maankäyttöä ja rakentamista. Lisäksi valtuusto merkitsi tiedoksi alkuvuoden osavuosikatsauksen, jonka mukaan kunnan talous on pysynyt alkuvuonna ylijäämäisenä ja räntekustannukset ovat pysyneet budjetoidun rajoissa.
Kokouksessa jätettiin kolme uutta valtuustoaloitetta. Kristillisdemokraattien valtuutetut esittävät urheilupuiston nurmikentän muuttamista tekonurmeksi sekä liikenneturvallisuuden parantamista Holmin esikoulun ja Lingonskogenin päiväkodin ympäristössä. Kolmas aloite koskee toisen asteen opiskelijoiden ruokailukäytäntöjen yhdenmukaistamista harjoittelujaksojen aikana.
Valtuusto sai vastauksen myös pitkään vireillä olleeseen aloitteeseen Gertrudin venesulun uusimisesta. Sulun turvallisuutta on parannettu muun muassa väylää syventämällä ja uudella laiturilla. Kunta aikoo jatkaa keskusteluja sulun tulevaisuudesta teollisuusyhtiö UPM:n kanssa, vaikka yhtiöllä ei ole tällä hetkellä suuria investointisuunnitelmia kohteen osalta.
https://luoto-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=6142
Lähde: Luoton Kommunfullmäktige pöytäkirja 29.6.2026.
Lue myös
- Luoto helpottaa mökkien muuttamista vakituisiksi asunnoiksi · 30.9.2026
- Luoto hyväksyi uuden strategian – tavoitteena sisältörikas ja luonnonläheinen elämä · 26.9.2026
- Luoto nostamassa ateriahintoja ensi vuonna – siivousapua haetaan robotilta · 25.9.2026
- Luodon luottamushenkilöiden sidonnaisuudet tarkyn syyniin – tarkastuslautakunta valmistautuu uuteen vuoteen · 25.9.2026
- Luoto luopuu ulkopäiväkotisuunnitelmasta – kunnantalon tiivistysremontti etenee · 18.9.2026
- Luodon kunnantalon tiivistyskorjaus etenee – hanke vaatii vielä lisämäärärahan · 15.9.2026
Keskustelu
Ladataan…