Luvaton majoittaminen lisääntynyt Lappeenrannan opiskelija-asunnoissa
Lappeenrannassa on havaittu kasvava ilmiö, jossa ulkomaiset opiskelijat majoittavat tuttaviaan luvatta. Syynä ilmiön yleistymiseen ovat asuntopula ja opiskelijoiden taloudelliset vaikeudet.
Julkaistu 20.8.2026 klo 12.00

Lappeenrannan seudun opiskelija-asuntosäätiön mukaan ilmiö, jossa opiskelijat asuvat toistensa nurkissa, on vahvistunut viime vuosien aikana. Taustalla vaikuttavat sekä oman asunnon puute että opiskelijoiden rahapula.
Säätiön toiminnanjohtajan mukaan tilanne on osalle opiskelijoista niin tiukka, ettei heillä ole varaa edes noin 200 euron suuruiseen kuukausivuokraan. Tämä ajaa ulkomaisia opiskelijoita majoittamaan kavereitaan luvatta.
Luvaton asuminen kytkeytyy suoraan opiskelijoiden heikkoon taloudelliseen tilanteeseen ja haasteisiin löytää oma koti Lappeenrannasta.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Tietyö haittaa liikennettä valtatiellä 6 Lappeenrannassa syyskuun lopulla 2026 · 28.9.2026
- Lappeenrannan laajassa huumausainerikoskokonaisuudessa epäiltyinä hyvin nuoria miehiä · 25.9.2026
- Sikaruton ydinalue ulottuu jatkossa Lappeenrantaan – marjastusrajoitukset poistuvat · 24.9.2026
- Luumäen huhtikuisen kuolonkolarin tutkinta valmistui – poliisi epäilee ylinopeutta · 22.9.2026
- Säämälän ja Uusi-Timperin välinen tieosuus suljetaan tietyön vuoksi syyskuussa 2026 · 20.9.2026
- Savonlinnan Prismassa pelattu Jokeri-rivi toi 20 000 euron voiton · 19.9.2026
Keskustelu
Ladataan…