Maalivahinko ja peräänajoja työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä
Jyväskylän pelastusyksiköt hoitivat keskiviikkona useita tehtäviä, joihin lukeutui ympäristövahingon torjuntaa Saarenmaantiellä sekä kaksi peräänajoa tieliikenteessä. Henkilövahinkoja ei sattunut, mutta pelastuslaitos joutui puhdistamaan ajorataa maalisotkusta.
Julkaistu 3.9.2026 klo 18.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan Saarenmaantiellä sattui keskiviikkona 3. syyskuuta ympäristöonnettomuus, kun ajoradalle kaatui maalia. Pelastuslaitos luokitteli tapauksen pieneksi öljyvahingoksi ja suoritti tien puhdistustyöt.
Liikenteessä sattui kaksi peräänajoa iltapäivän aikana. Ensimmäinen kolari tapahtui Laukaantiellä kello 15.47, kun kaksi henkilöautoa törmäsi toisiinsa liikennevaloissa. Myöhemmin Palokanorrella sattui vastaava onnettomuus henkilöauton ja kuorma-auton välillä. Kummassakaan tilanteessa ei raportoitu henkilövahinkoja.
Pelastuslaitos sai Jyväskylässä myös kaksi automaattista palohälytystä kello 15.08 ja 15.55. Molemmat tarkastuskäynnit osoittautuivat aiheettomiksi, sillä kohteissa ei havaittu paloa. Naapurikunta Laukaassa sammutettiin samana iltana ulkorakennukseen levinnyt palo, joka sai alkunsa roskien poltosta.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitoksen tiedote
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Laukaassa useita tieliikenneonnettomuuksia iltapäivän aikana · 23.10.2026
- Kolmen auton kolari sulki Nelostien pohjoisen kaistan Laukaassa · 23.10.2026
- Asuntoauto törmäsi henkilöauton perään Suolahdentiellä Laukaassa · 23.10.2026
- Pelastuslaitos hälytettiin Laukaaseen vesipelastustehtävälle ja polttoainevuodon vuoksi · 23.10.2026
- Viallinen valaisin täytti liikekiinteistön savulla Jyväskylässä · 22.10.2026
- Viallinen valaisin täytti kokoontumistilan savulla Savonmäentiellä · 22.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue