Maalivahinko ja peräänajoja työllistivät pelastuslaitosta Jyväskylässä
Jyväskylän pelastusyksiköt hoitivat keskiviikkona useita tehtäviä, joihin lukeutui ympäristövahingon torjuntaa Saarenmaantiellä sekä kaksi peräänajoa tieliikenteessä. Henkilövahinkoja ei sattunut, mutta pelastuslaitos joutui puhdistamaan ajorataa maalisotkusta.
Julkaistu 3.9.2026 klo 18.45

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan Saarenmaantiellä sattui keskiviikkona 3. syyskuuta ympäristöonnettomuus, kun ajoradalle kaatui maalia. Pelastuslaitos luokitteli tapauksen pieneksi öljyvahingoksi ja suoritti tien puhdistustyöt.
Liikenteessä sattui kaksi peräänajoa iltapäivän aikana. Ensimmäinen kolari tapahtui Laukaantiellä kello 15.47, kun kaksi henkilöautoa törmäsi toisiinsa liikennevaloissa. Myöhemmin Palokanorrella sattui vastaava onnettomuus henkilöauton ja kuorma-auton välillä. Kummassakaan tilanteessa ei raportoitu henkilövahinkoja.
Pelastuslaitos sai Jyväskylässä myös kaksi automaattista palohälytystä kello 15.08 ja 15.55. Molemmat tarkastuskäynnit osoittautuivat aiheettomiksi, sillä kohteissa ei havaittu paloa. Naapurikunta Laukaassa sammutettiin samana iltana ulkorakennukseen levinnyt palo, joka sai alkunsa roskien poltosta.
Lähde: Keski-Suomen pelastuslaitoksen tiedote
Lähde: Keski-Suomen hyvinvointialue
Lue myös
- Roskien poltto karkasi ulkorakennukseen Laukaassa · 3.9.2026
- Useita peräänajoja ja maalia tiellä – pelastuslaitoksella kiireinen päivä Jyväskylässä · 3.9.2026
- Mielenilmaus Jyväskylän Yrjönkadulla johti kiinniottoihin – poliisi tutkii törkeää vahingontekoa · 3.9.2026
- Jyväskylän asumispäivystys muuttaa Keskussairaalantielle – palvelu siirtyy hyvinvointialueen omaksi tuotannoksi · 3.9.2026
- Keski-Suomen hyvinvointialue uudistaa palvelujen yhdenvertaisuutta ja järjestöavustuksia · 3.9.2026
- Satoja opettajia saapuu Jyväskylään syksyllä 2026 – teemana luonnontieteiden tulevaisuus · 3.9.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote · Keski-Suomen hyvinvointialue