Maastopalojen vaara kasvaa Ahvenanmaalla – avotulen teko on kielletty maanantaista alkaen
Ilmatieteen laitos on antanut Ahvenanmaalle keltaisen maastopalovaroituksen, joka astuu voimaan maanantain vastaisena yönä ja jatkuu tiistai-iltaan saakka.
Julkaistu 31.7.2026 klo 00.15
Ahvenanmaan maakunnassa on varauduttava lisääntyneeseen maastopalojen riskiin alkuviikon aikana. Ilmatieteen laitoksen antama varoitus on voimassa maanantaina kello 0.00 alkaen ja se ulottuu tiistaihin kello 23.00 asti. Ennusteen mukaan maastopalojen vaara on alueella suuri sunnuntain ja maanantain välisestä yöstä aina tiistain ja keskiviikon väliseen yöhön saakka.
Keltainen varoitusaste tarkoittaa, että asukkaiden ja matkailijoiden on syytä olla tavanomaista varovaisempia. Vaikka kyseessä on varoitustasoista alin, maasto on kuivaa ja paloherkkää, jolloin pienikin kipinä voi aiheuttaa nopeasti leviävän palon. Ilmatieteen laitoksen mukaan todennäköisyys merkittävälle maastopalovaaralle on tällä jaksolla noin 30 prosenttia.
Kun maastopalovaroitus on voimassa, avotulen teko on ehdottomasti kielletty. Tämä tarkoittaa, ettei luontoon saa tehdä nuotiota, polttaa risuja tai käyttää muita vastaavia tulisijoja, joista kipinät voivat levitä ympäristöön. Myös kertakäyttögrillien käyttö maastossa on kiellettyä. Retkeilijöiden on syytä muistaa, että tupakantumppeja ei saa heittää maastoon ja työkoneiden, kuten raivaussahojen tai kulmahiomakoneiden, käyttöä kuivilla alueilla tulisi välttää kipinävaaran vuoksi. Mikäli havaitset maastopalon tai savua metsässä, soita välittömästi hätänumeroon 112.
Lähde: Ilmatieteen laitoksen säävaroitukset (https://alerts.fmi.fi/cap/2026/07-30/21-03-04Z/2.49.0.1.246.0.0.2026.18219784.85823224647766115990753406801686812190.xml).
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilmatieteen laitos (säävaroitukset).
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keltainen maastopalovaroitus: Ahvenanmaa, ma 0.00 - ti 23.00 · Ilmatieteen laitos (säävaroitukset)