Maastopalovaara Satakunnassa ja Ahvenanmaalla – avotulen teko on nyt kielletty
Ilmatieteen laitos on antanut keltaisen maastopalovaroituksen Satakunnan ja Ahvenanmaan alueille perjantai-illasta alkaen. Varoitus on voimassa perjantai-iltapäivästä kello 17.24 aina lauantain vastaiselle yölle kello 0.00 saakka.
Julkaistu 28.8.2026 klo 16.15
Satakunnassa ja Ahvenanmaalla on syytä noudattaa erityistä varovaisuutta luonnossa liikkuessa, sillä Ilmatieteen laitos on asettanut alueille maastopalovaroituksen. Varoitus astuu voimaan perjantaina kello 17.24 ja jatkuu vuorokauden vaihtumiseen saakka. Keltainen varoitustaso tarkoittaa, että sääolosuhteet suosivat maastopalojen syttymistä ja nopeaa leviämistä, joten kansalaisten on syytä olla tavanomaista valppaampia.
Kun maastopalovaroitus on voimassa, avotulen teko on pelastuslain nojalla ehdottomasti kielletty. Tämä tarkoittaa, ettei metsään tai sen läheisyyteen saa tehdä nuotiota, polttaa risuja tai käyttää muuta sellaista tulen lähdettä, josta kipinät voivat levitä ympäristöön. Myöskään kertakäyttögrillien käyttö maastossa ei ole sallittua, sillä ne lasketaan avotuleksi. Kiinteät, hormilla varustetut tulisijat vaativat nekin suurta huolellisuutta, ja niiden käyttöä kannattaa välttää kovalla tuulella.
Asukkaiden ja matkailijoiden tulee huomioida myös muut mahdolliset syttymissyyt. Esimerkiksi tupakantumppeja ei saa heittää luontoon, ja työkoneiden, kuten raivaussahojen tai kulmahiomakoneiden, käyttöä kuivassa maastossa tulisi välttää kipinävaaran vuoksi. Jos havaitset maastopalon tai savua metsässä, soita välittömästi hätänumeroon 112. Nopea ilmoitus on ratkaisevan tärkeä, jotta pelastuslaitos saa rajattua palon ennen sen laajenemista hallitsemattomaksi.
Lähde: Ilmatieteen laitoksen säävaroitukset (https://alerts.fmi.fi/cap/2026/08-28/14-24-24Z/2.49.0.1.246.0.0.2026.20701464.48265327075302926721352962899257264449.xml).
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilmatieteen laitos (säävaroitukset).
Lue myös
- Vammaisten työllistyminen Iisalmessa vaatii yhä työtä – kaupunki valmistelee yhdenvertaisuussuunnitelmaa · 28.8.2026
- Kiteelle perustettiin uusi suojelualue pölyttäjien turvaksi · 28.8.2026
- Savitaipale linjaa kiinteistöjensä tulevaisuutta – uusi ohjelma vuosille 2026–2029 käsittelyssä · 28.8.2026
- Tampereen ja Turun välinen salibandyottelu täytti Keskustorin – MM-kotikisoihin on nyt sata päivää · 28.8.2026
- Lohjan julkisten tilojen esteettömyys syynissä – raportti paljasti puutteita · 28.8.2026
- Vantaan uuden Ilmailumuseon rakennustyöt etenivät peruskiven muuraukseen · 28.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Keltainen maastopalovaroitus: Ahvenanmaa ja Satakunta, pe 17.24 - la 0.00 · Ilmatieteen laitos (säävaroitukset)