Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 Kymenlaakso, Manner-SuomiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Maastopalovaroitus voimaan Kymenlaaksossa – avotulen teko on nyt kielletty

Ilmatieteen laitos on antanut Kymenlaakson alueelle keltaisen maastopalovaroituksen, joka on voimassa sunnuntaista maanantaiyöhön saakka.

Julkaistu 2.8.2026 klo 00.15

Kuvituskuva
Kuvituskuva Kuva: Santtu37 · CC BY-SA · Wikimedia Commons

Kymenlaakson maakunnassa on varauduttava erittäin kuivaan maastoon sunnuntain 1. elokuuta ja maanantain välisenä aikana. Ilmatieteen laitoksen antama varoitus astuu voimaan sunnuntaina kymmenen minuuttia puolenyön jälkeen ja jatkuu maanantain vastaiselle yölle kello 00.00 saakka. Varoitus koskee koko maakunnan aluetta, ja se on merkki merkittävästi kasvaneesta paloriskistä.

Keltainen varoitustaso tarkoittaa, että sääolosuhteet edellyttävät asukkailta ja matkailijoilta tavanomaista suurempaa varovaisuutta. Maastopalovaroituksen aikana maasto on niin kuivaa, että pienikin kipinä voi sytyttää nopeasti leviävän palon. Tällaisissa olosuhteissa palo leviää tyypillisesti pintapalona ruohikossa tai metsänpohjan karikkeessa, ja sen hallintaan saaminen voi olla vaikeaa erityisesti tuulisella säällä.

Kun maastopalovaroitus on voimassa, avotulen teko on pelastuslain nojalla ehdottomasti kielletty. Tämä tarkoittaa, ettei nuotioita, grillitulia tai muita vastaavia tulia saa sytyttää edes virallisilla nuotiopaikoilla. Myös risujen poltto ja muu huolimaton tulenkäsittely on kiellettyä. Retkeilijöiden on syytä muistaa, että kertakäyttögrillit luokitellaan avotuleksi. Työmailla ja kotipihoilla on vältettävä kipinöitä aiheuttavien laitteiden, kuten kulmahiomakoneiden tai moottorisahojen, käyttöä kuivassa ympäristössä. Tupakantumpit on sammutettava huolellisesti astiaan, eikä niitä saa heittää luontoon tai auton ikkunasta.

Jokaisen alueella liikkuvan on tärkeää seurata ympäristöään. Jos havaitset maastopalon tai savua, soita välittömästi hätänumeroon 112 ja yritä antaa mahdollisimman tarkka sijainti. Alkuvaiheessa olevaa paloa voi yrittää rajoittaa alkusammutusvälineillä, jos se on turvallista, mutta oma turvallisuus on aina ensisijaista.

Lähde: Ilmatieteen laitoksen säävaroitukset (https://alerts.fmi.fi/cap/2026/08-01/21-10-45Z/2.49.0.1.246.0.0.2026.18393045.75021035799148480645927736707994070730.xml).

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilmatieteen laitos (säävaroitukset).

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Keltainen maastopalovaroitus: Kymenlaakso, su 0.10 - ma 0.00 · Ilmatieteen laitos (säävaroitukset)