Maksutonta digiapua tarjolla Orimattilan kirjastossa syyskuusta alkaen
Wellamo-opisto aloittaa kaikille avoimet digiopastukset Orimattilan kirjaston lehtilukusalissa tiistaina 1. syyskuuta.
Julkaistu 24.8.2026 klo 05.24

Orimattilan kirjastossa järjestetään syksyn aikana säännöllistä opastusta älylaitteiden ja tietokoneiden käyttöön. Wellamo-opiston toteuttamat tilaisuudet pidetään joka toinen tiistai kello 13–15. Ensimmäinen kokoontuminen on 1. syyskuuta, ja toiminta jatkuu joulukuun alkupuolelle saakka.
Opastukseen voi ottaa mukaan oman älypuhelimen, tabletin tai kannettavan tietokoneen, mutta osallistuminen on mahdollista myös ilman omaa laitetta. Tilaisuudet on suunnattu kaikille digitaalisten palveluiden ja laitteiden käytöstä kiinnostuneille taitotasosta riippumatta.
Neuvonta on maksutonta, eikä niihin tarvitse ilmoittautua ennakkoon. Syyskuun tapaamiset ovat 1.9., 15.9. ja 29.9., minkä jälkeen opastukset jatkuvat lokakuussa aina 8. joulukuuta asti.
Lisätietoja opastuksista antaa Wellamo-opiston Mikko Tolonen.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orimattila – tapahtumat.
Lähde: Orimattila – tapahtumat
Lue myös
- Digiapua tarjolla Orimattilan kirjastossa syyskuusta alkaen · 24.8.2026
- Orimattilan kirjastossa alkaa maksuton digiopastus syyskuussa · 24.8.2026
- Digiapua tarjolla Orimattilan kirjastossa syyskuusta alkaen · 24.8.2026
- Maksutonta digiapua tarjolla Orimattilan kirjastossa syyskuusta alkaen · 24.8.2026
- Orimattilan kirjastossa alkaa maksuton digiopastus syyskuussa · 24.8.2026
- Maksutonta digiapua tarjolla Orimattilan kirjastossa syyskuusta alkaen · 24.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaikille avointa digiopastusta Orimattilan kirjastossa · Orimattila – tapahtumat