Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 HelsinkiAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Malminkartanon juna-asema avautuu matkustajille syyskuussa

Junaliikenne palaa Malminkartanon asemalle maanantaina 7. syyskuuta. Aluksi käytössä on vain yksi raide, ja liikenne palautuu täysin normaaliksi lokakuun alussa.

Julkaistu 2.9.2026 klo 10.45

Kuva: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy · Lehdistökuva · STT Info

Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy tiedottaa, että junat alkavat jälleen pysähtyä Malminkartanossa 7. syyskuuta alkaen. Matkustajien on kuitenkin huomioitava, että sunnuntaihin 4. lokakuuta asti junat kulkevat harvennetuin vuorovälein ja käyttävät ainoastaan raidetta 1. Molemmat laiturit saadaan takaisin käyttöön 5. lokakuuta, jolloin vuorovälit palautuvat ennalleen.

Asemalla on tehty laajoja kunnostustöitä, joiden myötä tunnelissa on tehty betoni- ja kalliokorjauksia ja yleisilmettä on vaalennettu. Myös esteettömyyttä on parannettu ja kalusteet, kuten penkit ja roska-astiat, on uusittu. Vaikka liikenne alkaa, perusparannustyöt jatkuvat edelleen laiturialueilla, mikä vaatii matkustajilta erityistä varovaisuutta.

Remontti jatkuu vielä syksyn ja talven aikana tehtävillä teknisillä asennuksilla. Lopullisesti aseman uudistus valmistuu keväällä 2027, jolloin uudet graffitiseinämaalaukset valmistuvat ja vanha asemarakennus puretaan. Samaan aikaan parannustöitä tehdään myös naapuriasemilla: Pohjois-Haagan laituri valmistuu lokakuun lopussa ja Kannelmäen uusi ylikulkusilta otetaan käyttöön alkuvuodesta 2027.

Lähde: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Liikenne palaa Malminkartanon juna-asemalle 7.9. – perusparannustyöt jatkuvat · Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy