Mansikanviljely siirtyy yhä useammin tunneleihin sääolosuhteiden vuoksi
Rankkasateiden aiheuttamat satovahingot ovat saaneet monet mansikanviljelijät harkitsemaan siirtymistä tunneliviljelyyn. Suojatun kasvatustavan suosio on kasvanut merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Julkaistu 9.7.2026 klo 06.00

Mansikanviljelyssä on käynnissä muutos, kun viljelijät hakevat suojaa sään vaihteluilta. Erityisesti voimakkaat kaatosateet ovat vaurioittaneet avomaan kasvustoja, mikä on vauhdittanut tunnelikasvatuksen yleistymistä. Aiheesta uutisoi Yle.
Tilastojen mukaan tunneliviljelmien määrä on lisääntynyt selvästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Vaikka moni ammattilainen luottaa nykyään katettuun viljelyyn sadon varmistamiseksi, osa viljelijöistä haluaa edelleen pitäytyä perinteisessä avomaaviljelyssä. Menetelmien välillä on havaittu eroja myös marjojen maussa.
Kehitys puhuttaa myös Hämeenlinnan ja Hattulan seudun marjatiloilla, joilla viljelijät joutuvat punnitsemaan tunnelien tuomaa sääsuojaa suhteessa perinteisiin viljelytapoihin.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Valtatie 12 poikki Lahdessa kolarin vuoksi – liikenne ohjataan kiertotielle · 2.10.2026
- Pelastajien venetaidot hioutuvat Iittalassa – vesipelastusvalmiutta vahvistetaan Jalavanniemessä · 2.10.2026
- Lahden kehätien tunnelit suljetaan huoltotöiden vuoksi · 2.10.2026
- Asikkalalaisperheille uusi digitaalinen tuki lapsen kielenkehityksen seurantaan · 2.10.2026
- Päijät-Häme panostaa palliatiiviseen hoitoon säästöpaineista huolimatta · 1.10.2026
- Oma Häme keskittää sote-kiinteistönsä uuteen yhtiöön – hallitus käsittelee 23 kohteen siirtoa · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Kaatosateet tuhosivat mansikoita avomaalla – kasvava joukko viljelijöitä valitsee tunnelit, maku voi olla erilainen · Yle Uutiset · Pääuutiset