Matalamäen ylikulkusillalla tietyö heinäkuun lopussa – toinen ajokaista suljetaan
Seinäjoella valtatiellä 19 sijaitsevalla Matalamäen ylikulkusillalla tehdään tietyötä 30. heinäkuuta 2026. Liikennettä rajoitetaan työn aikana sulkemalla toinen ajokaista autoilijoiden käytöstä.
Julkaistu 30.7.2026 klo 18.00

Fintrafficin liikennetietojen mukaan Jalasjärven ja Seinäjoen välisellä tieosuudella sijaitseva Matalamäen liittymä on tietyön kohteena heinäkuun loppupuolella. Työmaa keskittyy tarkalleen Matalamäen ylikulkusillan kohdalle.
Liikenteelle aiheutuu työn vuoksi haittaa, sillä paikalla on käytössä vain yksi ajokaista. Autoilijoiden on syytä varautua mahdollisiin viivästyksiin ja noudattaa erityistä varovaisuutta työmaan läheisyydessä.
Suunniteltu rajoitus on voimassa torstaina 30. heinäkuuta 2026. Työ on merkitty alkavaksi ja päättyväksi saman vuorokauden aikana.
Lähde: https://tie.digitraffic.fi/api/traffic-message/v1/messages/GUID50468151
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Fintraffic / Digitraffic (liikenne).
Lue myös
- Seinäjoella poikkeuksellinen sademäärä – vettä tullut yli 100 millimetriä vuorokaudessa · 17.8.2026
- Rankkasateet ja ukkoset piiskaavat Pohjanmaata – Seinäjoella mitattiin poikkeuksellisia sademääriä · 16.8.2026
- Seinäjoen poliisiaseman lupapalveluissa suositaan ajanvarausta – vuoronumerot vain kiireellisiin tapauksiin · 10.8.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja valtatiellä 19 Seinäjoen ja Jalasjärven välillä · 6.8.2026
- Tietyö kaventaa kaistoja valtatiellä 19 Seinäjoella elokuussa 2026 · 5.8.2026
- Seinäjoen Ruukintien onnettomuusauton kuljettaja on tavoitettu · 3.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Tie 19, Seinäjoki. Tietyö. · Fintraffic / Digitraffic (liikenne)