Matti Ristinen ja Reijo Kumpulainen avaavat Gáregas-riemut -festivaalin Karigasniemellä
Matti Ristinen ja Reijo Kumpulainen esiintyvät Karigasniemen Njálla-hallissa perjantaina 30. lokakuuta. Runolle ruvetaan -esitys käynnistää samalla Gáregas-riemut -festivaalin.
Julkaistu 16.10.2026 klo 03.50

Utsjoen Karigasniemellä järjestettävä Gáregas-riemut -festivaali saa lähtölaukauksensa lokakuun lopussa. Tapahtumakalenterin tietojen mukaan festivaali alkaa perjantaina 30. lokakuuta Njálla-hallissa järjestettävällä esityksellä.
Runolle ruvetaan -nimisessä esityksessä lavalle nousevat Matti Ristinen ja Reijo Kumpulainen. Tilaisuus alkaa kello 18.30, ja sen arvioitu kesto on noin tunti.
Esityspaikkana toimiva Njálla-halli sijaitsee Karigasniemellä osoitteessa Ylätenontie 328. Tapahtuma tarjoaa sanataidetta ja kulttuuria festivaalin avajaisiltana.
Lisätiedot ja liput: ParhaatBileet.fi
Lue myös
- Ailu Valle ja Outi Vuoriranta esiintyvät Karigasniemen Njálla-hallissa lokakuun lopussa · 16.10.2026
- Karigasniemen Gáregas-riemut täyttävät Njálla-hallin lokakuun lopussa · 16.10.2026
- Nuorgamin lapsille uusi jalkapallokenttä talkoovoimin – avajaisissa miteltiin maaottelu Norjaa vastaan · 10.9.2026
- Susien aiheuttamat porovahingot nousevat satoihin tuhansiin euroihin Ylitorniolla ja muualla Lapissa · 19.8.2026
- Marja-Liisa Laiti vaalii saamelaisperinnettä kenkäheinien keruulla · 7.8.2026
- Matkailu ja ilmastonmuutos lisäävät eläintautien leviämisriskiä pohjoiseen · 4.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Runolle ruvetaan – Matti Ristinen ja Reijo Kumpulainen 30.10.2026 · ParhaatBileet.fi (kulttuuritapahtumat)