Melontaretkiä erämaiselle Siikajärvelle Orivedellä vuonna 2026
Oriveden seudun luonnonsuojeluyhdistys järjestää ensi vuonna kolme opastettua melontaretkeä Siikajärvelle. Retkillä päästään tutustumaan Siikanevan lähellä sijaitsevan järven erämaisiin ja osin suojeltuihin rantamaisemiin.
Julkaistu 27.8.2026 klo 05.28

Retket alkavat kokoontumisella Oriveden yhteiskoululla (Opintie 1) kello 10.00, josta siirrytään lähtöpaikalle. Autottomille on tarjolla kimppakyytimahdollisuus. Siikajärvi on tunnettu vähäisestä mökkiasutuksestaan ja luonnonkauneudestaan.
Retken aikana melotaan järven ympäri rantoja seuraillen ja palataan takaisin lähtöpisteeseen. Matkan varrella pidetään taukoja omien eväiden nauttimiseen rantautumispaikoilla. Retket sopivat sekä ensikertalaisille että kokeneille melojille kokeneen vetäjän johdolla.
Kullekin retkelle mahtuu 20 osallistujaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Mukaan voi tulla omalla kalustolla, jolloin osallistumismaksu on 5 euroa. Kanootin voi myös vuokrata 30 euron hintaan (alle 18-vuotiaat 20 euroa).
Lisätiedot ja sitovat ilmoittautumiset Terho Sunalle sähköpostitse osoitteeseen terho.suna@gmail.com tai puhelimitse numeroon 045 695 5888.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Orivesi – tapahtumat.
Lähde: Orivesi – tapahtumat
Lue myös
- Oriveden tori täyttyy kauppiaista Suurtoripäivänä · 27.8.2026
- Lasten iltapäiväkerhossa seikkaillaan Oriveden adventtikirkolla lauantaina · 27.8.2026
- Wihasjärven Lähiruokapäivä tarjoilee paikallisia makuja ja tunnelmaa Orivedellä · 27.8.2026
- Pappilanniemen lintutornilla tarkkaillaan muuttolintuja Suomen luonnon päivänä · 27.8.2026
- Kirjailija Minna Rytisalo vierailee Oriveden kirjastossa · 20.8.2026
- Japanilainen elämäntapa ja ruokakulttuuri esittelyssä Orivedellä · 20.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Melontaretki Siikajärvelle · Orivesi – tapahtumat