Locationews

Locationews.

Paikka merkitsee · Where Matters

📍 MerikarviaAI-koostettu · gemini-3-flash-preview

Merikarvia sai Hannes-myrskyn tuhot raivattua – kunta tavoittelee uuden metsätilan ostoa

Merikarvian kunnan metsistä on saatu korjattua Hannes-myrskyn aiheuttamat tuulikaadot, ja kunta valmistautuu hakemaan vakuutuskorvauksia. Samaan aikaan kunta on jättänyt tarjouksen Anttilan perikunnan yli 11 hehtaarin metsätilasta.

Julkaistu 23.9.2026 klo 18.30

Hannes-myrskyn tuhojen raivaustyöt kunnan metsissä on saatu päätökseen kevään ja kesän aikana. Metsätoimikunta totesi kokouksessaan, että lopullinen mittauspöytäkirja on valmistunut ja kooste tuhoista toimitetaan vakuutusyhtiölle korvauspäätöstä varten lokakuun alkuun mennessä.

Kunta on myös aktiivinen metsämarkkinoilla. Kunnanjohtaja Juha Vasama on valtuutettu jatkamaan neuvotteluja Anttilan perikunnan omistaman metsätilan ostamisesta. Kyseessä on noin 11,2 hehtaarin alue, jonka puuston määräksi on arvioitu lähes 1 800 kuutiometriä. Lopullinen päätös mahdollisesta kaupasta tehdään myöhemmin kunnanvaltuustossa.

Metsänhoitoon on luvassa jatkoa myös syksyllä, sillä metsätoimikunta esittää kunnalle uusien harvennushakkuiden ja taimikonhoitotöiden toteuttamista. Lisäksi kunta on päivittänyt yhteistyösopimuksensa Metsänhoitoyhdistyksen kanssa selkeyttääkseen metsänhoidon vastuita ja talousvaikutuksia.

https://merikarvia-julkaisu.triplancloud.fi//ktwebscr/pk_asil_tweb.htm?bid=1825

Jaa:XFacebookWhatsAppLinkedIn

Lue myös

Keskustelu

Ladataan…

Lähteet

  1. 1.Mets�toimikunta: 6 22.9.2026 12:00 · Merikarvia