Miekojärven vedenpinta nousi metrillä – poikkeuksellinen tilanne huolettaa Ylitorniolla
Runsaat sateet ja voimalaitoksen tulvajuoksutukset ovat nostaneet Miekojärven pintaa huomattavasti elokuun aikana. Tilanne aiheuttaa huolta paikallisten kalastajien keskuudessa erityisesti tulevan talven jäätilanteen vuoksi.
Julkaistu 30.8.2026 klo 06.00

Ylitorniolla sijaitsevan Miekojärven vedenpinta on noussut elokuun aikana noin metrin verran. Veden nousun taustalla ovat alueella vallinneet rankat sateet sekä Kaarannekosken voimalaitoksella tehdyt tulvajuoksutukset, joiden myötä tulvaluukut on avattu.
Paikallinen kalastaja kuvailee tilannetta huolestuttavaksi ja ennakoi tulevan talven jäätilanteesta jopa katastrofaalista. Korkealle noussut vesi ja muuttuneet olosuhteet vaikuttavat suoraan järven tilaan ja kalastajien arkeen.
Asiasta uutisoi aiemmin muun muassa Yle.
Asiasta kertoi ensin Yle.
Lähde: Yleisradio
Lue myös
- Karemajoilla syvennytään runouteen ja kirjoittamiseen · 17.9.2026
- Tengeliöntiellä tietyö syyskuussa 2026 – nopeusrajoitukset voimaan · 14.9.2026
- Aittamaantiellä tietyö syyskuussa 2026 – nopeusrajoitukset muuttuvat Rahtulan tasoristeyksen lähellä · 14.9.2026
- Pienkone teki pakkolaskun metsään Ylitornion ja Rovaniemen rajalla · 12.9.2026
- Ainiovaarassa kilpaillaan yösuunnistuksen aluemestaruuksista syyskuussa 2026 · 7.9.2026
- Tietyö haittaa liikennettä tiellä 929 Lohijärven läheisyydessä · 29.8.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Ylitorniolainen kalastaja suree kotijärvensä tilannetta: ”Jäätilanteesta on odotettavissa katastrofaalinen” · Yle Uutiset · Pääuutiset