Mies hukkui Salon Märynummen uimarannalla sunnuntaina
Täysi-ikäinen mies hukkui sunnuntaina iltapäivällä Salon Märynummen uimarannalla. Pelastusyrityksistä huolimatta henkilö todettiin kuolleeksi paikan päällä.
Julkaistu 21.6.2026 klo 12.30

Lounais-Suomen poliisilaitoksen mukaan viranomaiset saivat ilmoituksen veden alla olevasta henkilöstä sunnuntaina kahden jälkeen iltapäivällä. Mies oli painunut veden alle leikittyään lapsen kanssa vedessä.
Sivulliset olivat havainneet tapahtuman, ja läheisestä VPK:n tukikohdasta palokuntalainen sai nostettua miehen vedestä. Tapahtumapaikalla vettä on noin kaksi metriä. Elvytysyrityksistä huolimatta henkilö todettiin kuolleeksi tapahtumapaikalla. Perheelle on järjestetty kriisiapua, ja sitä on tarjolla myös tapahtumapaikalla auttamassa olleille nuorille, joiden neuvokkuuden ansiosta henkilö saatiin nopeasti ylös vedestä.
Lähde: Lounais-Suomen poliisilaitos
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Lounais-Suomen poliisilaitos.
Lähde: Lounais-Suomen poliisilaitos
Lue myös
- Vaasassa pureudutaan nuorten kaveritaitoihin ja kiusaamiseen teatterin keinoin · 2.10.2026
- Lehtikuusentien uusi silta valmistui – liikenne palautuu normaaliksi maanantaina · 2.10.2026
- Tikanojan taidekoti avautuu remontin jälkeen – uusi näyttely esittelee Ahvenanmaan taiteilijasiirtokuntaa · 2.10.2026
- Influenssarokotukset alkavat Salossa lokakuussa – ajanvaraus aukeaa pian · 2.10.2026
- Tietyö rajoittaa liikennettä kantatiellä 52 Salossa lokakuussa 2026 · 1.10.2026
- Moottoritien kaista suljetaan tietyön vuoksi Salossa lokakuussa 2026 · 1.10.2026
Keskustelu
Ladataan…
Lähteet
- 1.Mies hukkui Salon Märynummen uimarannalla · Lounais-Suomen poliisilaitos